Mesajı Okuyun
Old 27-12-2011, 09:56   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat Ramazan
bana da yine bir müvekkilim istanbuldan bir vekalet fakslamıştı. tabi ben bu vekaleti kullanarak hatay da dava açmak zorunda idim. acil açmamız gerekiyordu. müvekkile güvenmeyerek , vekaletin üzerinde bulunan numaradan ilgili istanbul noterliğini aradım. ve vekaletin kendilerinden onaylandığını ve yevmiye defterlerinde kayıtlı olduğunu öğrendikten sonra fotokopiyle işlem yaptım. daha sonrada aslı bana postayla ulaştı . eğer - ki günümüz şartlarında artık kargoyla 1-2 gün içerisinde her yere belgeyi göndermek mümkün - belge gelemeyecekse yada işlem acilse bence kullanılabilir.fakat en azından profesyonelce davranıp ya getiren kişiye "bu vekaleti avukata ben teslim ettim." şeklinde bir beyan alıp imzalatmak yada en azından ilgili noteri telefonla aramak mümkün.başarılar.

Avukat, aslı kendisinde olmayan hiçbir belgenin örneğini onaylamamalıdır. Müvekkilden alınacak yazı, içeriği ne olursa olsun avukatı 56/3'deki cezadan kurtarmaz. Kaldı ki acil durumlarda vekaletname olmaksızın dava açmak da mümkün.