Mesajı Okuyun
Old 08-10-2009, 10:00   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hades

1. ay kirası ödenmediğinde muacceliyet şartı 1.aydan sonra işlemeye başlayacağından 2.ayın temerrüdü; 1.ayın sonu olmakla 12. ayın kirası 10 aylıktır

Saygılarımla...

Sözleşme başlangıcı 01.01.2009 olsun, kiranın ödenme biçimine ilişkin maddede, ödeme günü her ayın 3 üncü günü yazılı olsun. İlk kira 03.01.2009 tarihinde ödenmediğinde muacceliyet şartı varsa, geriye kalan tüm aylar 04.01.2009 tarihinde muaccel olacaktır. 03.12.2009 tarihinde ödenmesi gereken 12 inci ayın kirası için fazladan 11 aylık faiz ödenmiş olacaktır.

Sizin verdiğiniz örnek 1 inci ayın kirası peşin olarak alınan sözleşmeler için geçerlidir.

Ama madem benim mesajımda yer alan şu bölüme yanıt veriyorsunuz;

Alıntı:
1. ay kirasını ödemediğinde, muacceliyet şartı işletilse idi, 12 . ayın kirası için 11 ay faiz ödeyecekti

cevabınız yanlış olmaktadır.

Alıntı:
Yazan Hades
Zaten alacaklı-kiralayan "muacceliyet şartını" işletmeyecekse sorun da yok; takip yapmayacak demektir (diye düşünüyorum )

Sayın Hades, soru şuydu:

Alıntı:
muacceliyet kaydı olan bir kira sözleşmesinde temerrüt halinde tüm ay kira bedellerini değil de, birkaç aylık o tarihe kadar işlemiş kira bedelini 7 örnekle işleme koyup tahsil edip,daha sonra tekrar temerrüt nedeniyle biriken kira alacağı için bir daha takip yapılması hakkın kötüye kullanımı mıdır?Bu konuda yargıtay kararı var mı?

Soruda muacceliyet şartı olmasına rağmen, bu işletilmeden biriken kiralar için ayrı ayrı takip yapılıp yapılmayacağı sorulmaktadır.Örneğin ödenmeyen Ocak-Şubat kirası için Mart ayında icra takibi yapılıp, sadece 2 ylık kira bedeli talep edilirse; yine ödenmeyen Mart- Nisan-Mayıs kirası için Haziran ayında bu 3 aya ilişkin ayrı bir takip yapılabilir mi?

Ben de, yapılabilir demişim. Siz bu cevabımdan "zaten takip yapmayacak" anlamını nasıl çıkardınız?