Mesajı Okuyun
Old 05-02-2008, 18:32   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ADVOCATEHAKAN
suat bey bu kanundan haberim var ancak Yargıtayın emsal kararlarına göre komşunun imzası ve isminin alınması gerekiyor,alınmadığı durumda usulsüz tebliğ oluyor,birde bu durumlarda kesinleşme süresi 15 gün olarak çok kişiden duydum ancak ben bu 15 günün dayanağı kanunu bulamadım

Bu madde olabilir mi?

Alıntı:
MADDE 20 - (Değişik: 3220 - 6.6.1985) 13,14,16,17 ve 18'inci maddelerde yazılı şahıslar, kendisine tebliğ yapılacak kimsenin muvakkaten başka yere gittiğini belirtirlerse; keyfiyet ve beyanda bulunanın (Değişik ibare: 4829 - 19.3.2003 / m.4) "adı ve soyadı" tebliğ mazbatasına yazılarak altı beyan yapan tarafından imzalanır ve tebliğ memuru tebliğ evrakını bu kişilere verir. Bu kişiler tebliğ evrakını kabule mecburdurlar. Kendisine tebliğ yapılacak kimsenin muvakkaten başka bir yere gittiğini belirten kimse, beyanını imzadan imtina ederse, tebliğ eden bu beyanı şerh ve imza eder. Bu durumda ve tebliğ evrakının kabulden çekinme halinde tebligat, 21'inci maddeye göre yapılır. Bu madeye göre yapılacak tebligatlarda tebliğ tarihi, tebliğ evrakının 13,14,16,17 ve 18'inci maddelerde yazılı kişilere verildiği veya ihbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarihtir. (Değişik son cümle: 4829 - 19.3.2003 / m.4) Bu maddeye göre yapılacak tebligatlarda tebliğ, tebliğ evrakının 13, 14, 16, 17 ve 18 inci maddelerde yazılı kişilere verildiği tarihte veya ihbarname kapıya yapıştırılmışsa bu tarihten itibaren onbeş gün sonra yapılmış sayılır.

Ayrıca bu konu THS'de tartışıldı. Forum İçi Arama motorunu kullanırsanız karşınıza çıkacak, onlardan bir kaçına karar sunduğumu anımsıyorum

Saygılarımla