Mesajı Okuyun
Old 02-12-2004, 00:04   #8
Av.Fahri ALİMOĞLU

Sayın Çelik;
Konuya anekdotlarınızla yaptığınız katkı için teşekkür ederim. İnternetin sanal ortamına aktardığımız düşüncelerimizin gerçek hayattaki yansımalarını hemen görmeye başladığımızı sevinerek belirteyim. Gerek sitemizde ve gerekse adalet org.da dile getirmeye çalıştığım bu konu ile ilgili olarak olumlu ve olumsuz bir çok tepki aldığımı söyleyebilirim. Ancak ilginç olanın olumlu yaklaşımların çoğunlukla hakim ve savcılardan gelmesine karşılık bağlı bulunduğum barodaki meslektaşlarımın büyük bölümü konunun sanaldan sonra adliye ortamında tartışılmaya başlanmasına rağmen "gereği düşünüldü" dendiğinde ne yapacaklarına karar verememiş olmaları. Öte yandan konuşulmaya başlanan ve bir konuda hukukçuların doğruyu bulacağından hiç şüphem olmadı. Bu konuda da böyle olacaktır. Ancak konunun saygı zemininde ele alınmasından rahatsızlık duyduğumu da belirtmek zorundayım. Kalkmamız saygının somut hali olmadığı gibi kalkmamamız da saygısızlıkla ilgili değil. Bu sadece yasanın uygulanması. Belki de problem olarak bile algılanmıyordur bu durum bir çok hukukçu tarafından ama ben öyle düşünmüyorum. Makam olaraka adlandırdığımız savunmanın da saygıyı hakketiğine ve bunun da detaylarda ortaya çıkacağına inanıyorum. Özellikle ceza yarglamasının etkisiz elemanı konumunda kalmamızın nedenlerinden birinin de asgari oranda dahi olsa saygıyı hakketiğimize kendimizin dahi inanmamasıdır. Son cümlenin ağır bir tanımlama içerdiğini düşünebilir bir çok meslektaşım ama ne yazık ki gerçek bu. Yeni cmk'un lehteki düzenlemeleri ve özellikle çapraz sorgunun bu durumu önemli orandan değiştirmesini umuyorum.
Saygılarımla