Mesajı Okuyun
Old 10-10-2014, 17:16   #26
Av.Kaos Teorisi

Paylaştığınız için teşekkür ederim,Mehtap hanım.açıkçası Türk Ticaret Kanunu için Türk Medeni Kanunu'nun ayrılmaz bir parçası olduğunu va'zeden Ttk hükmü bağıntısında Borçlar Kanunu'nda bahsi geçen genel işlem şartları teorisi/kurumu gereğince hiçbir şekilde müzakere edilmeksizin tacire dayatılan bu hususların değerlendirilebileceğini düşünüyorum.Basiretli kavramını öylesine belirsiz ve geniş yayılmacılıkla kullanıyor ki bilirkişiler.bence basiret denen şeyin değerlendirilmesinden evvel tacirle bu hususta içeriği açıklığa kavuşturularak bir müzakerede bulunulmuş mu,bu standartlaştırılmış haksız kesintilere ilişkin müzakere edilmeden yazılmış sözleşmesel hükümler genel işlem şartı sayılabilir mi çerçevesinde bir tartışma da yürütmelidir,bilirkişi.Yani hukuki açıdan tutarsız mı düşünüyorum bilmiyorum ama ben yukarıda bahsettiğim Ttk maddesi bağımtısı yoluyla olayı Borçlar Kanunu'nun genel işlem şartlarına dair hükümleri çerçevesşnde yorumlamak fikrindeyim.Davanız nihayete erdiğinde bizimle neticeleri paylaşabilirseniz size minnettar oluruz.Zira hepimizin kafası karmakarışık.Çok teşekkür eder,işlerinizde kolaylık dilerim.