Mesajı Okuyun
Old 12-03-2014, 17:12   #1
ahmet kasım özer

Varsayılan taksim sözleşmesi satışa engelmi

Sevgili meslektaşlarım; miras yolu ile intikal edecek miras hisseleri gayrimenkulde haciz edilmiştir. İİK 121 e göre satış yetki alınarak ortaklığın satış suretiyle giderilmesi davası açılmış ve ancak mirasçılar haricen yapılmış adi yazılı taksim sözleşmesi sundular.Bu sözleşmede en değersiz yer borçlu olan mirasçıya bırakılmış ve buda borcu karşılama imkanı yoktur.
Normalde yazılı taksim sözleşmesi satışa engeldir ancak 3.kişi olan alacaklının yetki ile açtığı bu davada, mirasçıların kendi aralarında adi olarak yaptıkları ve tüm mirasçıların imzasını taşıyan taksim sözleşmesi, satış suretiyle
Ortaklığın giderilmesi istemine engel midir? Sözleşme tapuya işlenmemiştir dava açıldıktan sonra tarafların eski tarihle kendi aralarında yapma olgusu da ihtimal dahilinde olduğu düşünülürse, bu konuda bana yardımcı olabilecek bir içtihat mevcut mu? Varsa yardımcı olursanız memnun olurum ben çok araştırdım net olarak bir içtihat bulamadım.Bana yardımcı olabilirseniz mutlu olurum,saygılarım ile tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar