Mesajı Okuyun
Old 16-08-2019, 18:29   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Balık vermek - Balık Tutmak

Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.

Avukat bu amaçla hukukî bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.(1136/m.2)

Alıntı:
hukukadamı
Alıntı:
bu bilgileri biliyorum, SORUMDA ÖZELLİKLE YAZDİM, ZAMANAŞIMI DOLMADAN YAPİLAN YENİ AMELİYAT VAR, ANCAK İLGİLİ MÜRACAAT YAPMIYOR, YAPİLAN YENİ AMELİYAT ZAMANAŞIMI SÜRESİNİ YENİDEN BAŞLATACAĞINA İLİŞKİN YARGITAY KARARI OLDUĞUNU DUYDUM, o kararı arıyorum

Sayın hukukadamı,
Aradığı kararı umarım bulur ve bizlerle de paylaşır.

Öncelikle

1.Yanıt ve nazik uyarı için teşekkür ederim.

2.Soru sahibinin BÜYÜK HARFLİ sesini duyuyor ve ona yardımcı olmaya çalışıyoruz.

3.Bu arada ben yine „kopyala yapıştır „ yöntemiyle bir link daha paylaşmak istiyorum:
https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=110868

Alıntı:
hukukadamı
Alıntı:
YAPILAN YENİ AMELİYAT ZAMANAŞIMI SÜRESİNİ YENİDEN BAŞLATACAĞINA İLİŞKİN YARGITAY KARARI OLDUĞUNU DUYDUM, o kararı arıyorum…

Arayan bulur elbet… Ancak o „Yargıtay kararı“ nereden, kimden, ne zaman duyulmuş, o kaynağa neden ulaşılamamış, bilmiyorum.

4.ÖNERİ : „Duyulan..!“ ve „aranılmakta..!“ olan Yargıtay kararını buluncaya dek konuyu „OLAY ve HUKUK“ bağlamında ele almaya ne dersiniz?

a.OLAY : Yolcu olan müvekkilin trafik kazası sonucunda yaralanması

b.Yolcu olan müvekkilin trafik kazası sonucunda yaralanmasının „iş kazası“ kapsamında olup olmadığı

c.Olay tarihi: 00.00.2009

d.Olaya ilişkin bir Ceza Davasının açılmış olup olmadığı; devam edip etmediği

e.USUL (Zamanaşımı-Kanıt) ve ESAS (Nedensellik- Kusur sorumluluğunda sorumluluğun doğması için kusur unsuru yanında nedensellik bağının da bulunması gerektiği),

f.Kaza geçirenin kendi kusurunun nedensellik bağını kesen bir sebep olup olmadığı,

g.Kaza geçiren „yolcu“ müvekkil, 2009 yılında geçirdiği bir kazadan dolayı… „ 2016-2017 yıllarında ameliyat“ olmuşsa…!!!
2016-2017 yılında yapılan ameliyatlar gerekçe gösterilerek sigorta şirketine MÜRACAAT EDİLEBİLİR mi?

5.OLAY -YASA – YARGITAY

Alıntı:
hukukadamı
Alıntı:
….bu bilgileri biliyorum, SORUMDA ÖZELLİKLE YAZDIM, ZAMANAŞIMI DOLMADAN YAPILAN YENİ AMELİYAT VAR, ANCAK İLGİLİ MÜRACAAT YAPMIYOR, YAPILAN YENİ AMELİYAT ZAMANAŞIMI SÜRESİNİ YENİDEN BAŞLATACAĞINA İLİŞKİN YARGITAY KARARI OLDUĞUNU DUYDUM, o kararı arıyorum

6.İRDELEME :
a. Haksız Fiil (TBK.m.49 vd.)
b. Zamanaşımı (TBK.m.72 vd.)
c. Zamanaşımının kesilmesi / durması
d.„ 2016-2017 yıllarındaki ameliyatların 00.00.2009 tarihindeki kaza ile ilişkilendirilebilmesi (2009 yılındaki Trafik kaza tespit tutanağı, trafik kazası bilirkişi raporu, “yaralanma”ya ilişkin hastane raporu, tedavi giderlerine ilişkin faturalar, kazaya ilişkin hasar fotoğrafları”

7.2918 s. Karayolları Trafik Kanunu ve
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

dışında…..

Sayın “hukukadamı”nın “duyduğu…” ve “aramakta…” olduğu kararla Yargıtay, sorunu 10 yıllık zamanaşımı (TBK.m.72; m.146) süresi içinde „ispatlanmış nedensellik“ bağına dayanarak çözmüş olabilir mi?

Bildiğim Tek Şey Hiçbir Şey Bilmediğimdir! - Sokrates

Saygılar