Mesajı Okuyun
Old 01-12-2009, 17:26   #2
handekumas

aynı şekilde ailevi bir problem yaşadık
çok araştırdım özellikle ailevi mesele olduğu için, vakıfların avukatlarıyla görüştüm, imar konusunda uzman avukat büyüklerimle görüştüm. ve kendi düşüncemle aynı şeyleri duydum konuya ilişkin olarak.

Tapu tahsis belgesi alan şahısların zamanında bu belgeler verildiğinde kendilerinin bir beyan takdir edip bu beyan üzerinde 4-5 yıllık taksitler halinde arsa bedelini ödeme hakkı bulunurken çoğu tapu tahsis belgesi sahibi bunu yapmayarak arsa bedelini ödememiş.
bu nedenle öncelikle ikinci sorunuzun cevabı açısından bugünkü rayiç bedel üzerinden hesaplama yapmaları hukuka uygundur. Buna ilişkin Yargıtay kararları da bulmuştum o dönem. (Devletin verdiği güzel bir hakkı zamanında kullanmadıkları için)

ilk sorunuz açısından da müvekkilinizin tapu için başvurma zorunluluğu yok, bunun için başvurmak uyuyan yılanı uyandırmak gibi birşey, devlet isterse talep dahi olmadan arsa bedelini ver yoksa kapı dışarı ederim deme hakkına sahip ne yazık ki.

Biz dava açmaktan vazgeçtik. Miktar ilk başta gözümüze fazla gelse de İsntabulun merkezi kesimlerinde Vakıfların ya da Belediyelerin belirlediği miktara arsa almak mümkün değil, belirledikleri miktarlar aslında makul. Talep etme hakları da var. En güzeli iyi bir pazarlıkla taksitlendirme yaptırmak derim ben.

Eğer ille de dava açmak isterseniz önce bir değer tespiti yaptırın mahkemeden, ondan sonra bedelin düşürülmesi için Belediye'ye başvurun, verecekleri red kararı üzerine hem idare mahkemesinde iptal için hem de asliye hukuk mahkemesinde belirttiğiniz değer üzerinden tapu tescil davanızı aynı anda açmanızda fayda var.