Mesajı Okuyun
Old 23-01-2008, 14:36   #14
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Hemocrania
tam emin olmamakla birlikte ,acaba diyorum sitenin tamamına değil de hakaret içeren videonun bulunduğu kısma (linke) engel koymak teknik olarak mümkün müdür?

Hadisenin teknik boyutunu tam olarak bilmiyorum. Ancak şunu söylebilirim ki, o videonun hangi linktken görüneceğini site belirliyor. Bu sebeple, önerdiğiniz çözüm tarzında, görüntüyü yayına koyan kişi bile, anında aynı videoyu yükleyebilir ve hukuka aykırı yayın görüntülenmeye devam eder.

Türkiye'de çok satılan bir gazate, günde 30 sayfa olarak yayınlanan ve dağıtılan gazetesini, günde 1500 sayfaya çıkartsa, gazete sahibi, "ben bu kadar yazıyı nasıl denetleyeyim, kim yazdıysa o sorumlu" diyebilir mi?

Youtube'un ekonomik büyüklüğü de, en az bilinebilirliği kadar... Youtube'un Türkiye'den de izlenmesi sitenin ekonomik büyüklüğünü de oransal olarak artırıyor. Demek istediğim şudur ki, Youtube isterse yayınladığı binlerce görüntünün hukuka uygunluğunu her ülke için ayrı ayrı denetleyebilecek güçtedir de. (Gerçi bu güçte olmasaydı da sonuç değişmeyecekti ya)

Gelişen teknolojiye hukuk kuralları ve biz hukukçular günbegün ayak uyduramayabiliyoruz. Ancak, eldeki imkanlar ve bilgilerle hukuka aykırılıkları engellemek bir tercih değil görevdir.

Youtube isimli sitede, şahsınıza ya da çok yakınınıza -daha doğru bir örnekle- müvekkilinize hakaret edildiğini düşünsenize... Ne o videoyu yayınlayan kişiye ulaşabiliyorsunuz (ve cezalandırılmasını sağlayabiliyorsunuz) ne de yotube'a...

Saygılarımla,