Mesajı Okuyun
Old 13-11-2007, 20:37   #21
Av. Seda Üstün Tuğ

Yeni Fikir

öncelikle bana göre siyaset ideoloji temelli yapılır zaten..onların birbirinden ayrılması söz konusu dahi değildir..ancak hukuku mantıken ayırmak gerekir..tarafsız olmayan bir hukuk öğrencisi olarak böyle bir ödev bana verilseydi;kendi görüşüme göre şekillendirirdim konuyu..biz böyle konuları okuldaki arkadaşlarımla hep tartışıyoruz..bana ters fikirdekiler ve kendilerini tarafsız olarak niteleyen insanlarla yaptığımız tartışmalar da sonuç alamıyoruz ne yazık ki..bunları ayırmak günümüzde imkansız gibi..yeni dünya düzenine bakılınca(eskisinin de çok bir farkı yok;ama şu an daha çok hissediliyor..) bunların birbirinden ayrılması için bir mucize gerekiyor..ülkelerin bütün düzenleri hukuk temelli,ideolojiye bağlı siyaset üzerinden yürütülüyor..yukarıda okuduğum tanımlara bakılınca,eylemlerimizin bu tanımlamalar dışına çıkarak farklı bir hal aldığını görmekteyim..biz şu an ya bir şeyleri tanımlamaya çalışıyoruz ya da kabul gören tanımların sınırlarını genişleterek onları yok etmeyi amaçlıyoruz..böyle bir konuda tanımlar üzerinden yapılan ayrımların ne derece sağlıklı olacağını bilmiyorum ama hukuk-siyaset-ideoloji üçgeninin birbirinden bağımsız olacaklarına her nedense inanmıyorum..hukuku hepsinden soyutlamaya çalışmak sadece bir amaç olarak kalacaktır..bence hukuk-siyaset ve ideoloji BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ ya da geometrideki MUHTEŞEM ÜÇLÜ konumunda şu an..
biz öğrenciler bu konu üzerinde sürekli tartışsakta hep aynı yerde durduğumuzu fark ettim.ayıramıyoruz bunları..belki ayıran ince bir çizgi var;ama nedense biz göremiyoruz bunu..
öğrenciler için çok güzel bir konuydu bu..sayın muzaffererdoğan'a teşekkür ederim..ayrıca konuya eklenmiş yorumlarda oldukça aydınlatıcı..ama bir öğrenciye böyle bir ödev vermek;ona bile bile işkence etmektir bence..en azından benim gibi tarafsız olmayan ve bu ayrımın imkansız olduğunu düşünen biri için..bu konuyu geç okumamdan dolayı geç yorumda bulundum..

SAYGILAR