Mesajı Okuyun
Old 01-09-2015, 15:50   #10
k.karatas

yakın zamanda böyle bir işlem yaptığım için başlığı güncelleme isteğinde bulundum.

bizim olayımızda taraflar arasında şekil şartını sağlayan bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi gene aynı sözleşmede yer alan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi mevcuttu. noterde düzenlenen bu sözleşmelerde tarafların tek başına sözleşmeye tapuya şerh edebileceğine dair bir hüküm yoktu, fakat aksine bir hükümde yoktu.

müvekkil müteahhit tapuya şerh için daireye şahsen bir başvuruda bulunmuş ancak olumsuz yanıt almış. gerekçe olarakta toprak sahibinin muvafakatinin olması aranmış. nitekim bizden yardım istedi kavga dövüş nihayetinde işimizi çözdük.

Fakat nedendir bilinmez bu ülkenin devlet dairelerinin hukuk bilmezliği ve dahi açık kanun hükmüne rağmen işi yapmaktan geri durmaları adettendir. ne zamanki devlet dairesinde böyle bir işlem yapmam gerekse muhakkak bir münakaşaya girmek mecburiyetinde kalıyorum. öyle ki; TMK 1009 ve Tapu Kanunu 26/6 usulüne uygun sözleşmenin tapu kütüğüne şerhini taraflar münhasıran talep edebilir diyor.

yani bunun izaha gerek duyulan yanı neresidir? Böyle bir durumun münakaşası olur mu? demeden edemiyorum fakat her defasında aynı sahneyle karşılaşıyorum.

hukuk herkese lazım diye boşuna denmiyor. bizimde en büyük eksikliğimiz özel tüzel ayırt etmeksizin yaptığı işin hukuksal zeminini dahi bilmeyen personeller sanırım.

oysa ki ben bir avukat olarak tapu müdürünün en azından tapu kanununu yorumlama noktasında da bir avukattan (bu hususta özel ihtisas ve tecrübe sahibi meslektaşlarımı tenzih ederim.) daha başarılı olması gerektiği kanısındayım.