Mesajı Okuyun
Old 07-12-2007, 13:33   #51
Av.Osman ÇOBAN

Boşlukta yani insanın olmadığı bir yerde hukuk olsa n’olur olmasa. Yani diyeceğim şu ki; Hukuk özellikle insanlar arası ilişkilerde söz konusu olabilir. Dünyanın oluşumundan önce acaba hangi hukuk kuralları vardı? Sanırım insanın varoluşu ile hukuk doğmuştur. Bunu doğuranda insanlar ,daha sonra topluluklar, toplumlar olmuşlardır. Toplumsal sözleşme ilede hukuku yaratma yetkisi bir Krala bir Monarka yada yönetim biçimlerine göre meclislere devredilmiştir. Tek bir insanın yaşadığı bir dünya veya ne derseniz olduğu yerde hukuk yoktur. Zaten hukuka da gerek yoktur. Demek ki hukukun olması için en az iki insana ihtiyaç vardır. Birbirleri arasındaki ilişkiyi düzenleyecek. Bu durum zaman içersinde örf adet dediğimiz kuralları doğurmuş.daha sonra bu kurallar insan olmak vasfından dolayı insanlar arasında yazılı ve müeyyideli kurallara dönüşmüştür. Buda yukarıda dediğim gibi bir Kral,bir Monark veya bir meclis veya ne derseniz bir yetkili tarafından yapılmıştır.
Öyleyse hukuk en az iki insan arasında başlamış sayı arttıkça örf adet olmuş büyük topluluklara geçildikçe de yazılı hale dönüşmeye başlamıştır. Demek ki hukuku insanlar yaratmıştır. Yarattıkları bu düzene de herkesin uymasını istemiştir. Ve bu durum toplumsal sözleşme ile olmuştur.
Aristotales yönetim biçimlerini incelerken 1-En iyi yöntim biçimi Krallıktır demiş ve eklemiş ama krallık babadan oğla geçen bir yönetim biçimi olduğundan kötü soy geldiğinde kaos ve karmaşa olur diyerek kötü yönünü göstermiş. 2-Daha sonra en iyi yönetim biçimi Demokrasidir demiş ve eklemiş Dikkat edin yaklaşık 7-800 yıl önce Gelişmekte olan ülkelerde her kafadan bir ses çıkar oda kaos ve karmaşa yaratır demiş.(Gelişmekte olan ülke kavramını ilk Aristo söylemiştir.) 3- Son olarakda adıyla anılan bildiğiniz Aristokrasiyi önermiştir.
Yani kısaca hukuku insanlar yaratmıştır ve insanlar tarafından uygulanır.
Öyleyse “YUMURTA TAVUKTAN ÇIKMIŞTIR.::)))))))))))