Mesajı Okuyun
Old 17-04-2013, 20:53   #1
Av. Tuba ÜNLÜ

Varsayılan Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz davasında Tüketici Mahkemesi'nin hükmedeceği vekalet ücreti nispi mi olmalı, maktu mu?

Arkadaşlar, merhaba,

Bildiğiniz üzere Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin12/1. maddesine göre "..hukuki yardımların konusu para veya para iledeğerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bazı istisnalar dışında, Tarifeninüçüncü kısmına göre belirlenir".

Aynı kanunun 12/2. maddesinde de "Şu kadar kiasıl alacak miktarı 3.666,66 TL’ye kadar olan davalarda avukatlık ücreti,tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra mahkemelerinde takip edilendavalar için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez"denilmektedir.

Ben bir kurumun sözleşmeli avukatıyım. Bu kuruma karşıtüketicilerin "faturadaki bazı kalemlerin iadesi için" HakemHeyetlerine yaptıkları başvuruların bazıları aleyhe sonuçlandığı için, TüketiciMahkemeleri'nde itiraz ediyoruz. Tüketici Mahkemeleri de genelde davamızı kabulediyor. Fakat vekalet ücretini, Hakem Heyeti'nin iadesine hükmettiği miktarüzerinden hesaplıyorlar. Bu miktarlar da o kadar küçük rakamlar ki, asıl alacak miktarı küçük olduğu için hakimlerAAÜT'nin 12/2. maddesine göre 5 TL, 10 TL, 30 TL gibi vekalet ücretinehükmediyor. Kurum olarak bu kadar küçük rakamlara Tüketici Mahkemesi'nde itirazetmemizin sebebi, tüketicilerin bu konudaki başvuruları o kadar çok ki, kurumhaklı olduğu için itiraz edilmezse aleyhe karar emsal olacak, kurum bunuistemiyor..

Şimdi sorum şu; Ben Tüketici Mahkemesi'ndeaçılan bu davaların "Hakem Heyeti kararına itiraz davası" olduğu içinve mahkeme ilk derece mahkemesi olarak değil bir üst merci olarak (incelememercii olarak) davaya baktığı için (aynen Yargıtay gibi), buradahükmedilmesi gereken vekalet ücretinin maktu olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü budavaların, içeriği itibariyle her ne kadar para mefhumunu içerse de esasitibariyle konusu “Hakem Heyeti kararına itiraz davası” olduğunu ve konusu“bir üst mercide itiraz davası” olması sebebiyle, nasıl ki yerel mahkemeninkararının bir üst mercii olarak Yargıtay’da incelenmesi aşamasında duruşmalıyapıldığı takdirde esas davanın konusu para olsa bile “maktu vekalet ücretine” hükmedilmektedir, aynen TüketiciMahkemesi'nde görülen “Hakem Heyeti’ne itiraz davasında da” bir üst merciolarak maktu vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiğini düşünüyorum..
Sizne dersiniz? Bu konuyla ilgili herhangi bir mahkeme kararı veya makale gibişeyler araştırdım ama bulmadım.. Bu konudaki fikir ve görüşlerinizi benimlepaylaşırsanız çok sevinirim. Bu konuda "kanun yararına bozma"yabaşvurmayı düşünüyorum. Acaba sizce bir şey elde eder miyim?

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim..