Mesajı Okuyun
Old 17-11-2018, 15:07   #12
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayın Meslektaşlarım merhabalar,

Konuyla ilgili tebliğleri ayrıntılı okudum. Özellikle 24. fıkra ile ilgili (16.11.2018 tarihinde yayımlanan tebliğe göre 28. fıkra) ciddi bir karmaşa söz konusu.

Ancak Bakanlığın sitesinde paylaşılan sıkça sorulan sorularda verilen örnekler az çok meseleyi açıklıyor. Bir hesaplama yöntemi de bize sunuyor. Hesaplama konusunu aştığımı düşünüyorum. (Tabi doğru anladıysam )

Olayıma gelirsek; müvekkilin sözleşmesi Kasım 2018'de yenileniyor. Yani yeni kira döneminin (sözleşmenin 2. yılı) ilk ayı Kasım 2018. Müvekkille mal sahibi Ekim ayı içerisinde herhangi bir mutabakata varmıyor. Konu bana Kasım başı intikal ettiğinde müvekkil "kirayı hangi kurdan ödeyeceğiz ve artış yapacak mıyız?" sorusunu sordu.

Sözleşmede ilk yıl için 3.500 USD, ikinci yıl için 4.000 USD şeklinde kira bedeli belirlenmiş. Ben kendisine Kasım ayı için hesaplanan kur üzerinden ve 4.000 USD üzerinden kirayı yatırması gerektiğini söyledim.

Ancak benim kafamı karıştıran konu şu; eğer Ekim ayında TL üzerinden bir belirleme yapmış olsaydık yeni dönemdeki artış örnekteki hesaplamaya göre mi yapılırdı? Yani yeni dönemde kira bedeli 4.000 USD üzerinden hesaplanmadan, TL olarak belirlenen kira 1 aylık TÜFE artışı nazara alınarak yeniden belirlenir ve 1 yıl boyunca o rakam mı ödenirdi?

Cevap evet ise; ben böyle bir belirleme yapmadığım halde, 32 sayılı Karar'a göre bu şekilde hesaplanması gerekirdi diyerek ikinci kira dönemindeki rakamı ona göre belirlediğimi söyleyip kirayı o miktar üzerinden ödetebilir miyim? Yoksa yeniden belirleme yapıldığı anda artık kira bedeli 4.000 USD olduğu için bu rakam üzerinden hesaplanan kirayı mı ödetmem gerekir?

Umarım fazlasıyla karışık anlatmamışımdır. Yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.