Mesajı Okuyun
Old 16-04-2006, 19:49   #3
Ramazan NARİN

Ben de aciz vesikası alınmadan,
Muvazaalı bir haciz işlemi ile malvarlığı üzerindeki haciz tasarruflarını önlemiş birinin, İcra Hukuk Mahkemesinde açtığım dava ile MUVAZAALI haciz işleminin iptalini istedim.
Tek duruşma ile, henüz gerekçeli kararı almadım fakat sanıyorum ki, aciz vesikası almadığımdan davam red edildi.
Aciz vesikası almak için, icra dosyasında yapılan (bankalar,trafi,tapular,iş yaptığı kurumdaki istihkakları gibi) haciz işlemleri boş çıktığına göre hangi mahkemeden talep ile alacağım?
Boşa çıkan icra işlemleri ve icra dosyası acizlik vesikası almak için yeterli midir?

Bu şirketin ilamlı borcunu ödemediğinden Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığımız bir DOĞRUDAN İFLAS TALEPLİ bir davamız ile, yine Asl.Huk.Mahk'de MUVAZAANIN İPTALİ talepli bir başka davam daha var. Bu davaların içerisinde acizlik belgesini alamaz mıyım?

Gerek muvazaa,gerekse iflas davalarının uzun sürebileceği varsayılarak İcra Hukuk MAHKEMESİNDEN MUVAZAALI HACİZ dosyasının ortadan kaldırılarak,sırada bekleyen dosyamızın işleme alınmasını istemiştik.Fakat teknik,usuli nedenle kaybettik gibi görünüyor.Ayrıca böylesi bir kararın temyiz edilmesinde bir fayda var mıdır? İcra Hukuk Mahkemesinin davayı hemen red etmeden önce, muvazaanın iptaline dair diğer dava sonucunu beklemesi gerekmez miydi? Çünkü Asl.Huk.Mahk.'Sİ %40 TEMİNAT YATIRMAMIZ HALİNDE,MUVAZAALI OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜĞÜMÜZ dosyanın mahkeme sonuna kadar iptaline tensip ile karar vermiş durumdaydı.

Konunuzu karıştırdım belki ama ACİZLİK VESİKASI hakkında görüş serddeden hukukçu arkadaşlarımızın bu hususu bu örnekle bir bütün olarak açıklamalarında fayda olur kanaatindeyim.Saygılarımla...