Mesajı Okuyun
Old 05-07-2007, 13:14   #11
Av.Sedat Yahşi

Değerli arkadaşlar,

Avukatların sağlık hizmetlerinden yararlanamama konusu ne yazık ki mesleğimizin kanayan yarasıdır.Eğer,ek prim yatırmıyorsanız ciddi bir hastalığa yakalanmamak için oturup dualar etmeniz gerekiyor.İşin aslına bakarsanız ek prim ödenmesi konusunun da artık isteğe bağlı olmaktan çıkarılması ve barolarca bunun zorunlu tutulması gerektiği kanaatindeyim.Gençken ve bekarken hastalıklar ne yazık ki pek önemsenmiyor ama yaş ilerleyip aile kurunca ancak o zaman sağlık sigortasının ne kadar önemli olduğunun farkına varılabiliniyor.

Sayın Konyalı'nın belirttiği gibi gelişen teknoloji sayesinde sağlık hizmetleri ne yazık ki sağlık güvencesi olmayanlar için ulaşılamaz hale geldi neredeyse.Yeşil kart sahipleri bu sağlık hizmetlerinden
yararlanabiliyorken ünvanımız ve çok para kazanmamız!!!!nedeniyle bu imtiyaza dahi sahip olamıyoruz maalesef.

Yıllar önce,sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için birkaç meslektaşla birlikte baroya müracaat ettik ve sağlık raporu almak için heyete girdik ama ondan sonra ne bir ses nede bir nefes çıkmadı.Bize söylendiğine göre baronon SSK. ile sözleşme yapabilmesi için belirli bir sayıda avukatın olması gerekiyormuş.Bu sayıya ulaşılamadığı için sözleşme yapılamamıştı.Baroların ek sağlık primini zorunlu hale getirmeleri gerektiğini bu nedenle ileri sürmüştüm.Ek prim yatırmak meslektaşlarımıza ağır gelebilir ama inanın siz ya da ailenizden birinin ciddi bir hastalığında iyi ki sağlık güvencem varmış diyeceksiniz.Bence ihmal etmeyin,o kadar gereksiz yere harcama yapıyoruz ki ödeyeceğiniz prim bunların yanında devede kulak kalır.

Bana gelince ben artık emekli bir avukatım ve sağlık karnem nedeniyle tüm hizmetlerden yararlanıyorum.Darısı başınıza.

Selam ve saygılarımla