Mesajı Okuyun
Old 14-02-2010, 15:41   #30
Gemici

24 nolu mesajımda af konusundaki kavram kargaşasından bahsetmiştim ve devlet başkanının af yetkisini 'özel af' olarak nitelendirmiştim. Bu gün farkına vardım, aynı kavram kargaşasından ben de nasibimi almışım. Ama bir ülkenin adalet bakanlığının bile düştüğü hataya düştüğümü fark edince rahatladım biraz.

Üzerinde durmak istediğim konu 'özel af' ama konuya açıklık getirmek için af kavramınının ve af türlerinin açıklanması gerektiğini düşünüyorum.

Prof. Dr. Ejder Yılmaz'ın Hukuk Sözlüğü'nden
Genel af: Umumi af; yapılmakta ve yapılacak olan takibin veyahut hüküm altına alınan cezanın kaldırılması sonucunu doğurur ve kişisel hakka zarar gelemek üzere suçu, takibi ve mahkumiyeti ortadan kaldırır. Affın bir kişi hakkında olması konunun genelliğini etkilemez, yani uygulamada bazen sanıldığı gibi o af özel af olamaz; genel(umumi terimi), affın, cezanın bütün sonuçlarını ortadan kaldırması yüzündendir.

Özel af: Husui af; cezanın kısman veya tamamen yerine getirilmesinden feragattir. Bu af türünde, genel aftan farklı olarak, cezanın bütün sonuçları değil, sadece asli ceza ortadan kalkar; ehliyetsizlikler devam eder. Uygulamada, özel af denince, bnazen bir veya birkaç kişinin affedilmesi sanılır. Oysa, özel af bütün suçlulara ilişkin olabilir, ancak bu onun genel af olması değildir. Özel terimi, cezanın bütün sonuçlarını kaldırmaması yüzündendir.
Kişisel af: özel af kavramının ne olduğunu açıkladıktan sonra geriye, devlet başkanının af bir veya birkaç kişiyi affetme yetkisine ne ad vereceğimiz konusu kalıyor; kişisel af. Bu açıklamadan sonra Adalet Bakanlığının 'ÖZEL AF TALEPLERİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER HAKKINDA GENELGE (CEZA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ)' genelgesinde sözü geçen 'özel af' tamlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum. http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26675.html Not: Sayın Ejder Yılmaz, kişisel af konusunda bir açıkllama getirmiyor. Ben ekledim.

Bir hukuk devleti hukukçularının bir internet hukuk sitesinde(THS) 'suçtan zarar gören mağdurlara af yetkisi verilmelidir' türünden düşüncelerini bir daha okumamak beklentisi ile, Atılım Üniversitesi öğretim üyelerinden Sayın Doç.Dr. Selahattin Keyman'ın 1965 yılında sunmuş olduğu doktora tezinin linkini veriyorum. Affın gerekliliğini veya gereksizliğini, af lehinde ve aleyhinde görüşleri çok güzel açıklayan bir çalışma. http://auhf.ankara.edu.tr/auhf-yayin...kukunda-af.pdf

Saygılarımla