Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 17:04   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
'umut işkenceyi uzatır'F.Nietzche

Öncelikle eminim ki ünlü düşünür bu sözü, stajyer avukatlar için söylememiştir !

Aksine, mesleğe başlarken toz pembe bir tablo çizmek umut tacirliği yapmak bana göre. Ama tablonun başlarkenki kara görüntüsünün bir meslek ömrü boyunca sürebileceğini söylemek de, hem çok iddialı bir fal açımı olur, hem de pesimizmin ta kendisi!

Mesleğe başlarken, kıdem kazanmamışken de ileriki yıllardaki düzeye ulaşılabileceğini söylemek ise, -üzgünüm ama- ham bir hayal. Eğer hazır bir kurulu düzene yerleşmemişseniz. Ha kurulu bir düzene yerleşmişseniz bile, yalnızca maddi olanaklar yönünden eksiyle başlanmamıştır, o kadar.

Türkiye'de hukuk fakültelerinden yeni mezun olan hukukçuyla, stajını tamamlamış olan arasında bile uçurum var, mevcudu söylemek, olanı deklare etmek, yeni başlayanla emekliliğine yaklaşmış olan arasında haklar bakımından eşitsizlik olduğu anlamına gelmiyor, ya da üstünlük iddiası taşımıyor. Ama itiraf etmeliyiz ki, meslekte kıdem aldıkça, meslek yaşamı kolaylaşıyor.

Başlarken de en azından insanca bir yaşam olanağı sağlayacak koşullarla başlamamak, bizim söylemlerimizin değil, mevcudun ayıbı. Olan, var olan düzen, bu. (Mevcudu değiştiremediğimiz, istisnalar haricinde hepimiz kendi bacağımızdan asıldığımız atasözüyle yetiştiğimiz için, bakın burada ancak kendimizi suçlayabiliriz.) Yanı sıra,mesleğe yeni başlayan hakimlerin durumu farklı mı? Ki serbest meslek, kamu mesleği arasında sıkışmış avukatlıkta farklı olsun? Hukuk dünyasını da bir kenara bırakın, hangi meslek başlar başlamaz kolay yaşam vadediyor ki? Bu ülkede burnunuz sürtülmeden, onurunuzu koruyarak, dürüstçe ve hiç bir şeye güvenmeksizin, maddi olanaklara sahip olmaksızın yapılan hangi meslek seçimi, başlar başlamaz bu imkanı sağlıyor? (Varsa önerin, zira ben feci sıkıldım avukatlıktan! )

Umut, eğer sadece umut olarak kalırsa işkenceyi uzatır. Aslına bakarsanız, tek başına umut etmek işkencenin ta kendisidir. Ama, umudunuza emek, dikkat, inat, özveri, çalışkanlık ve iradeyi katarsanız ve tüm bunlara rağmen sonuçtan memnun olmazsanız (buna biçilen ömür de 3-5 yıldır, ama 10.yılda olmayacağını kim iddia edebilir, aynı şekilde 6.ayın sonunda?) işte o zaman umut tacirliğinden söz edebiliriz.

Saygılarımla...