Mesajı Okuyun
Old 27-02-2008, 21:15   #1
huzi

Varsayılan 2918 sayılı KTK

Bi konuda müstakbel meslektaşlarımın tecrübelerinden faydalanmak istedim. Olayın özeti şu şekilde: KTK nun 65. maddesinin b bendi uyarınca taşıma sınırı üstünde yük alınması veya taşıma sınırı aşılsın aşılmasın dingil ağırlıklarını aşacak şekilde yüklenmesi yasaktır hükmüne göre bi yakınım idari para cezasına çarptırılmıştır. itiraz etmek niyetindeyim bu karara tabi ki henüz avukat sıfatı ile değil.. taşıma sınırının aşılması taşıtın ruhsatına göre söz konusu değil zira ruhsattaki üst sınır 21 ton 100 kg, taşıttaki yük 21 ton. Ayrıca aşıyanla birlikte yük sahibine de aynı kanun maddesi uyarınca para cezası kesilmiş durumda. Yük sahibinin itirazının kuvvetle muhtemel işe yarayacağı kanaatindeyim zira yük ruhsatta sınır olarak gösterilen 21 ton 100 kg ın altında. Ancak taşıyanın itirazı konusunda tereddütlerim var. Şöyle ki; kanun maddesinde "sınır aşılsın aşılmasın dingil ağırlıklarını aşacak şekilde yüklenmesi yasaktır" denmekte. Yük sınırı aşılmamış ama dingil sınırı aşılmış olabilir. Ancak verilen ceza dingil sınırının aşılması sebebiyle de verilmiş olamaz nitekim eğer böyle olsaydı yük sahibine ceza kesilmemesi lazımdı. Benim çekincem itirazımız kabul edilmediği takdirde paranın dörtte üçünü ödeme imkanından da yararlanamayacak olmamız. Hoşgörünüze sığınarak bir de yer yönünden yetkili mahkemenin para cezasını kesen kurumn bulunduğu il çevresinde görev yapan trafik mahkemsi ya da sulh ceza mahkemesi olduğu konusunda müteredditim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.