Mesajı Okuyun
Old 07-09-2016, 06:12   #78
Armedangel

Ne yazıkki mesleğin cilvesi hukuki bilgi konusunda çok dolu kişilerin bu bilgileri kullanma imkanı bulacak müvekkil bulmakta sıkıntı çektiğini de gördüm, üst düzey bir kamu kuruluşunda mercedes makam otosu ile gelip sebepsiz zenginleşmeye 10 sene zaman aşımı diyenini de gördüm. bu noktada özellikle aldığımız hukuk eğitimi google dan nasıl faydalanacağımız ve oradaki bilgileri nasıl değerlendirip kontrol edebileceğimizi bize kazandırdığına inanıyorum. evet bilgisiz birisinin google dan avukatlık yapmaya kalkışması nasıl bir felaket olacak ise, bizlerinde konuyu google dan da bir değerlendirip çıkan yazılar bir avukata hakime de ait olsa bunları kontrol etmemiz gerekliliğine ve yapılmaması durumunda eksik olacağımıza kimi zaman da gülünç durumlara düşeceğimize inanıyorum.
o yüzden şayet okul dönemini ve staj dönemini layiği ile geçirdiyse kişi yeni mezun bile olsa hukuk bilgisi konusunda korkmamak gerektiğine inanıyorum. ancak tabiki tecrübe ayrı bir olgu ve işin içinde kazanılan birşey, kanunda iş davası 4 ayda sonuçlanır yazıyor gerekçeli karar 1 ayda yazılır yazıyor diye ortaya çıkıp vaadlerde bulunmak zor duruma sokabilir.

öte yandan hukuk birazda yorum işi diye düşünüyorum o yüzde koca bir offiste tek başına sekreterle oturup, sıkıştımı okul arkadaşlarını arayarak çözülebilecek davaların çokta kişiyi tatmin edebileceğine inanmıyorum.

şahsen benim tavsiyem yaşça ve kıdemce üstün birkaç kişi ile gider ortaklığı şeklinde çalışmak, bunu tek taraflı bir çıkar ilişkisi olarak ta düşünmüyorum zira yeni meslektaşların özellikle 2005 sonrası hızla değişen borçlar-hmk gibi kanunlardaki taze bilgileri, eski meslektaşların işine yarıyacağı gibi, kimi davada eski ttk nın uygulanma durumu gibi konularda da eski ttk ya çok uzak yeni meslektaşlar için bir can simidi olacağını düşünüyorum.