Mesajı Okuyun
Old 02-11-2007, 20:02   #16
oguzhand0

Alıntı:
Yazan OLCAYK
Sadece diğer insanların güvenliği için. O düz çizgide düzgün bir şekilde yürüdükten sonra araba kullanmaya devam ederken, etkilemeyen o iki kadeh voktanın etkileyesi tutar ve bir anlık dalgınlıkla kendinize vereceğiniz zarar ihtiyari sarhoşluğa girerken, üçüncü kişiler için benim gözümde bilinçli taksirden başka bir şey değildir. Sayın Oğuzhan; Cesaretinizi ya da ne denir ise, sadece kendinizi etkileyecek olaylar için sonuna kadar kullanmanızı, işin içinde başka şahıslar varsa bir kere daha düşünmenizi, bu genellemenin hiç iyi sonuçlar vermeyeceğini hatırlatmak isterim. Buna şahit olup ne canlar yandığını gördüğümü, kimsenin böyle bir sebepten zarar görmemesini temenni ettiğimide ayrıca belirtmek isterim. Bence cesaret sağlam bir ruh dışında sağlam bir vücutta ister.
Sayın OLCAYK size tamamen katılıyorum. Zaten alkollü araç kullanma sonucu yapılan trafik kazaları da yerel mahkemeler ve üst dereceli mahkemeler nezdinde de bilinçli taksir olarak kabul görüyor.

Ancak benim demek istediğim şudur ki; alkol muayenesi sonucunda bünyenizde 51 promil alkol bulunduysa bu alkolün bünyenizde yaratacağı etkiler çeşitlilik gösterebilir. Daha önce incelediğim birçok dava dosyasında bunun örneklerini gördüm. Bir bayan 68 promil alkol ile tabiri caizse ayakta duramıyorken alkol muayenesinde 74 promil alkollü yakalanan bir beyefendi hiçbir tehlike yatmadan trafikte araç kullanabiliyor. İşte bahsettiğim konu bu. Trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu kişiden kişiye değişebilen ve objektif unsurlar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir sonuca ulaşmaya engel teşkil eden bir suçtur. Yani bir şahsın bu suçtan ceza alması yada en azından hakkında Ceza Mahkemelerinde bir işlem yapılabilmesi için belli kıstaslar aranmalıdır. Düz bir çizgide yürümek gibi. Bahsettiğim sadece bir örnek. Bu konu detaylıca araştırıldığında kim bilir daha ne gibi metotlar bulunacaktır.

50 promil alkolün üzerinde araç kullanan her kişiyi trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan sorumlu tutarsak bu Ceza Hukukunda ilk öğrendiğimiz şeylerden biri olan “Şüphe Sanık Lehine Değerlendirilir” ilkesine ters düşecek ve gayet hukuksuz bir eylem olacaktır. Takdir edersiniz ki ne çok yuvalar yıkıldı diye trafik güvenliğini tehlikeye sokmayan 51 promil alkollü birini Ceza Mahkemesinde yargılamak da kurunun yanında yaşı yakmak demektir.

SAYGILARIMLA