Mesajı Okuyun
Old 16-10-2020, 12:03   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
tedbir nafakası için başvurdum fakat hakim darp raporu,şahitlerin ve polis tutanağını geçerli saymıyor. bana şiddeti gören canlı tanık getir diyor.

Darp raporu,polis tutanağı yasal delildir. Mahkemece değerlendirilmek zorunludur.

Şiddet çoğu zaman mağdurun yardım almasını önleyecek mekanlarda gerçekleşmekte olup şiddetin gerçekleştiği rapor, başvuru ve olay sonrasına tanık olanlarca doğrulanacaktır. Bu nedenle şiddet sadece tanıkla ispatlanmaz. Tüm yasal delil- rapor,şikayet ve sonradan şiddetin izlerini görenlerin tanıklığı ile de kanıtlanabilir.

Alıntı:
eşim doktor.cocuklarim var,onlara 500tl tedbir nafakası verdi geçici olarak fakat bana bağlamıyor.bunu da geçici olarak veriyoruz.araliga kadar süre var diyor.

Mahkemece verilen ara kararı doğrudan bilmediğimizden sizin yorumunuzun ne kadar yerinde olduğunu bilmek mümkün değil. Mahkemece sizin mali sosyal durumunuz araştırılacak ve koşulları varsa tedbir nafakası belirlenecektir.

Alıntı:
hakim boşanırsan çocuklarını da alır diyor
.

Davaya bakan hakim davanın sonucu konusunda bu şekilde görüş bildiremez. Gerçekten böyle söylenmiş ve bunu kanıtlayabiliyorsanız hakimin reddini isteyebilirsiniz.

Hatırlatalım ki müşterek çocuklar kendilerini ifade edebilecek durumdaysa kiminle beraber yaşamak istediklerini uzmana veya hakime açıkladıklarında çocukların görüşleri dikkate alınacaktır.

Alıntı:
hiçbir geliri olmayan anne ve babamla yaşıyoruz.
Gelirinizin olmaması çocukların velayetinin size verilmesine engel değildir. Olsa olsa karşı tarafın size nafaka ödemesini gerektirir.Parası olan taraf çocuk velayetini alır diye bir uygulama yoktur.

Alıntı:
evde olan hakaret, şiddet vb olayları çocuklarım ve ben yaşadım.sahidi nerden bulayım.lutfen yardım edin.

Çocuklarınız kendilerini ifade edebilecek durumda ise tanık olarak dinletebilirsiniz. Ayrıca şiddetin izlerini sonradan görenleri de tanık olarak bildirebilirsiniz.

Son olarak mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz. Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.