Mesajı Okuyun
Old 05-05-2009, 21:17   #12
Doç. Dr. Özge Yücel

"Nice to Tanishmak You Tarzanca" Sergisi Yeniden!
Üniversite : Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Yer : ODTÜ Kütüphane Sergi Salonu
Başlangıç : 04/05/2009 Pzt 10:00
Bitiş : 10/05/2009 Paz 18:00

ODTÜ Türkçe Topluluğu, Türkçe'nin İngilizce'nin yoğun baskısı altında bozulma tehlikesi yaşadığını göstermek amacıyla farklı bir sergi düzenliyor.

"Dünyadaki dillerin birer birer yok olduğu, kültürlerin ortadan kalktığı günümüzde dilimiz Türkçe de zorlu bir savaşım içerisindedir. Daha önce Arapça ve Farsçanın yoğun etkisi altına girerek dilbilgisi kurallarına kadar bozulma yasamış olan dilimiz Türkçe, şimdi de ne yazık ki İngilizcenin yoğun başkısı altında bozulma tehlikesi yaşamaktadır."

Biz de ODTÜ Türkçe Topluluğu olarak, bu konuya dikkat çekmek ve bireylerin bilinçlenmesine yardımcı olabilmek için bu görsel çalışmayı hazırladık.

Sergimizin içeriği ile ilgili fikir edinebileceğiniz bir yazı örneği,

"Tarzan'ın Mektubu":

“Dear Çeyn, Bugün METU’de ikinci günüm. Sana dün mektup yazcaktım ama burdaki arkadashlarla geyikten bi de shaşhkınlıktan mektubu hala yazamadım. Shimdi kalkulüş dersindeyiz. Hoca az önce silubüsü dağıttı. Burda o kadar inanılmaz süpper bi ortam var ki bilemezsin. Daha ilk günden kuul elemanlarla takılıyoruz! Manyak ortamlara akıyoruz! Gelirken, buraya ısınamam diye ne kadar korkmushtüm. İnanmıcaksın ama çok kolay alishtım. Genchlerin konushmalarını duyunca oha falan oldum yani! Hatta çüsh falan oldum yani! Yaw bunlar direk bizim dili konuşhuyolar. Bizim midtörm, sekşin, edvayzır burda herkesin dilinde… Çabuk üniversite sınavına çalishmaya bashla. İngliş’i de iyice öğren ki seneye profişinsiye gircen. Türkish’i öğrenmesen de olur, burda zaten herkes Tarzanca konushmaya çan atıyor…

İmza Tarzan”