Mesajı Okuyun
Old 16-02-2007, 17:40   #27
av.onur

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın yaseminışık,

Bugünlerde gönderilen tebligatlarda itiraz süresi olarak 15 gün gösterilmektedir. Ancak bu tebligat zarfları eskiden kalanlar olmalı ki, değişiklik yapılmadan gönderilmiştir. Bu konuda itiraz süresi 15 gün diyen üyelerin kafasını karıştıran da bu husus sanırım. İtiraz süresi 7 gündür.

Saygılarımla

Av.Ayse Eroral,

Dava dilekçesinde bir özellik bulunmamaktadır. Tarayıcım çalışmadığı için yayınlayamıyorum. Yoksa başka sakıncası yok. Ancak aşağıdaki linkte dava dilekçesinde bulunması gerekenleri 5 No.lu mesajda belirtmiştim. Yararlanmak isteyenler linki takip edebilirler. Bu arada güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9877

Saygılarımla

Sayın Meslektaşım, şu sıralar oldukça çok itiraz da bulunuyorum İstanbulun değişen mahkemelerinde.

Şunu söyleyebilirim ki itiraz süresi 15 gündür. Zira trafik cezaları idari para cezası kararı tutanağı olarak anılmaya başladığından beri Kabahatler kanunundaki genel itiraz süresi olan 15 günlük süreye tabi oldular.

KTK nın 116. maddesine göre yazılan gıyapta cezalar için ocak ayında bir patlama oldu ama bunun nedeni yılbaşına kadar tebligat için emniyet in ödeneği kalmamasıdır.

Ocak ayında odenekle beraber gecen nisan mayıs ayında kesilen tutanaklar tebliğe çıktı.

Burada sizin aldığınız karar tam bir emsaldir.

Ancak süresinde tebliğe çıkan tutanaklar için başka ititraz hususları var ise o yollardan gitmek gerekir. Ayrıca malesef bu itirazlara karşı verilen kararlar kesin olduğu için hakimin konuya bakış açısı çok önemli oluyor.

Bildiğim kadarıyla bazı mahkemeler cezanın şahsiliği ilkesinden yola çıkarak iptal etmiş.

Tutanağın tanzimi hakkında da usullere uyulup uyulmadığına dikkat ediniz. Usuli hatalar da önemlidir iptal için. Örneğin: Park cezası için madde 61 yazmış bu bir iptal sebebidir kanımca. 61/1. maddede a'dan h'ye 14-15 tane bent var ve hepsinin anlamı farklı. Bunlara dikakt etmek gerekir.

Ancak sulh cezalar isyanda. Zira yığılan itirazlardan kafalarını kaldıramıyorlar...

Benim hukuki görüşüm 116'ya istinaden ceza kesilebilir ama zabıtanın bunu ispatlandırması cok mühim. Fotoğraf, şahit gibi ispat yöntemlerini tutanağa iliştirmeli muhakkak. Suçluyken itiraz edene 2-3 kat ceza verilebilir ve yahut haksız yere cezsa yazdığı tespit edilen gorevli hakkında ceza bedelinin ondan alınması sağlanabilir. Buna benzer cozumlerle batı da olduğu gibi bu olay cozumlenebilir.

Boylelikle hem 116. maddeye dayanarak yazılan cezalarda suistimal ve karalama defteri şeklinde hukukilikten uzak ceza tutanakları duzenlenmez. Hem de gereksiz itirazlarla yargı mesgul edilmemiş olur.

Saygılarımla...