Mesajı Okuyun
Old 06-04-2007, 12:28   #16
Av.Abdülkadir ÖZ

Bence çok geç kalınmış karar.Ülkemizin mevcut hukukçu açığını kapatmak için öneriler :
1- İlköğretim mezunlarına 3 aylık bir formasyon eğitimi neticesinde hukuk lisans diploması verilmesi ( Formasyon ücreti kredi kartıyla 18 taksitte ödenebilir.)
2- Açıköğretim fakültesi bünyesinde hukuk fakültesi bölümü kurulabilir. Açığı kapatmak için eğitim süresinin iki yıl olması yeterlidir.
3-Yapılacak bir yasal düzenlemeyle sürücü kursları gibi özel kurslar açılarak meb ve yök onaylı hukuk belgesi verilmesi.(kursa devam mucburiyeti olmasada olur)
4-Açığın kapanması zaman alacaksa Arzuhalcilere hukukçu belgesi verilebilir. Belge için ücreti ödemekte zorluk çekenlere sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonundan destek verilebilir.
5-Popstar yarışması formatında ülke genelinde yapılacak yarışmalarda en yüksek SMS'i alan yarışmacıya hukukçustar ünvanı verilebilir.Hukukçustar seçilme hakkını elde eden yarışmacı doğrudan Yargıtay Üyesi olarak mesleğe başlayabilir.
6-4 yıllık lisans programından mezun olan herkese 6 aylık bir eğitim neticesinde hukukçu diploması verilebilir.
7-Açık cezaevine geçmeye hak kazanan mahkumlar adliyede çalıştırılmak suretiyle cezanın bitimini müteakip hukukçu olabilir.
8-Şimdiye kadar herhangi bir şekilde davasını avukatla takip eden kişiler fahri hukukçu sayılabilir.
İlk etapta aklıma gelen acil çözümler bunlar...