Mesajı Okuyun
Old 02-07-2009, 18:29   #96
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat ŞENOĞLU
Arkadaşlar, herkes kimlik sorabilir, tabi ki kamu görevlisi cumhuriyet savcısı da kimlik sorabilir, yakın geçmişte sizin gibi düşünen vatandaşlar polis diye kimlik sormadılar ve mafya bozuntuları güpe gündüz genç kızı polis üniforması altında kaçırdılar. Saygılarımla

Alıntı:Yazan zeynel...
burada daha önceki mesajlarımda belirttiğim şekilde C.Savcısı kimlik tesbiti yaptırabilir.
...

Alıntı:
Sayın Zeynel,

Bir hukuk prensibi olarak aktarmalıyım; hiçkimse kaynağını yasalardan almadığı bir yetkiyi kullanamaz.

İddia makamının, tartıştığımız olay çerçevesinde, avukat hakkında ya da yargılamanın diğer süjeleri (sanık - şikayetçi - katılan - tanık vs.) için sizin deyiminizle "kimlik tespiti" (ben bu işlemi kimlik sorma olarak tanımlıyorum) yapabileceğine dair düşüncenizin yasal dayanağı nedir?

Selam ve saygılar... Av.Hakan EREN

Sayın Şenoğlu,

Sayın "zeynel"e de sormuştum aynı soruyu; şimdi size de sormak istiyorum:

"Herkes"in, ya da "kamu görevlisi cumhuriyet savcısı"nın kimlik sorabilme yetkisine dair yasal dayanak nedir?

Benim bilgim,
  1. PVSK kapsamında, polisin kimlik sorma yetkisi vardır; aynı yasa çerçevesinde, kendisine kimlik sorulan vatandaşın polise kimlik sorma yetkisi vardır (hatta yasa hükmüne göre, polis kimlik sormadan önce kendi kimliğini göstermekle yükümlüdür)
  2. mevzuatı incelemedim ama, mutlaka aynı yetki kırsalda jandarmada vardır
  3. aynı yetki tahminimce, sahil güvenlik vb. kurumlarda vardır.
Şimdi tekrar soruya dönersek, "herkesin" ya da genelde "kamu görevlisi" özelde de "Cumhuriyet savcısı"nın kimlik sorma yetkisi hangi mevzuatta düzenlenmiştir?

Selam ve saygılarımla...