Mesajı Okuyun
Old 27-10-2008, 19:21   #11
BaharB

Sayın Bülent Sevinç;

Sizi, hepimizi insan olmaktan utandıran bir olayın adli çözümüne yaptığınız katkı ile basın üzerinden tanıyorum ve saygı ile selamlıyorum.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki (5) nolu mesajınızda belirtiğiniz gibi söz konusu mahkeme kararı, homoseksüel veya çoklu cinsel ilişkilerin bulunduğu videoların satışının normal olduğuna işaret etmemektedir. Mahkeme dava konusu bu videoların satışı fiilini cezalandırmıştır. Tartışma, ceza verilirken daha ağır cezayı gerektiren 226. maddenin 4.fıkrasının uygulanıp uygulanmayacağına dairdir.

Kararın tamamını okudum. Ancak mahkemenin gerekçesinin tam yerine oturmadığı kanaatindeyim. Emsal alınan AİHM kararları özel hayatın korunmasına ilişkindir ve 8. maddenin ihlalini incelemektedir. Söz konusu olayın ise özel hayatla bir ilgisi bulunmamaktadır. Yetişkin insanların özel hayatlarında homoseksüel veya çoklu cinsel ilişkide bulunmalarını kısıtlayan bir hükmün mevzuatımızda bulunmadığını sanıyorum. Tartışma, homoseksüel veya çoklu cinsel ilişkinin bulunduğu bir videonun, sıradan müstehcen bir görüntü mü, yoksa hayvanlarla, ölmüş insan bedeni ile veya şiddet kullanılarak yapılan cinsel davranışlar derecesinde doğal olmayan bir görüntü mü olacağı üzerinedir.

Saygılarımla...