Mesajı Okuyun
Old 21-06-2002, 21:57   #1
levent öge

Varsayılan Av.Kanunu Yönetmeliği

Değerli katılımcılar,
20.6.2002 tarihinde Avukatlık Kanunu Yönetmenliği yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadırBirçok maddesi tartişma götürmekle birlikte beni rahatsız eden bir maddesini sizlerle paylaşmak ve tartişmak istiyorum
Yönetmenliğin 12 bölüm başliklı "Denetim"dendikden sonra"Barolar ve Türkiye Barolar Birliğinin Denetimi" başlikli 73 maddesi aynen şöyledir:
"Barolar ve T.B.Birliğinin İDARİ ve MALİ denetimi,hazırlanacak program dahilinde adalet müfettişlerince yapılır."
Madem biz avukatlar vede T.B.B liği Bakanlığın vesayetini kabul etmiyor vebuna karşi mücadele ettiğimizi söylüyorduk ,peki bunu kabul eden açık ikrar niteliğini taşiyan bu hükmü kendi hazırladığımız yönetmenliğimize niye koyduk.
Bügün devletin bile, 2821 sy Yasa ile faliyet gösteren Sendikalarda , idari ve mali denetimi yoktur.Baroların Sendikalar kadar değeri yokmudur.(Sakın burda sendikaları değersiz görüyor muş gibi bir düşüncemin olduğu sanılmasın)
Burda şu itiraz gelebilir, olan mevcut uygulama zaten bu yönde bunun ne sakıncası var diyebilirsiniz.O zaman sizde Barolar ve Birlik olarak bu vesayete karşi nasıl mücadele edeceksiniz sormak isterim.
Barolar ve Birliğe karşi devletin dayatmacı uygulamalarına karşi mücadele sözde değil eylemde olmalıdır.En azından bu yönetmenlik Birlik tarafından hazırlandığına göre bu konuda herhangi bir hüküm getirilbiyebilinirdi kanısındayım.
Saygılarımla
Av.Z.Levent Öge