Mesajı Okuyun
Old 12-07-2006, 14:08   #6
Ferhat PİŞKİN

Anayasa, devletin işleyiş biçimini belirten bazılarına göre yasa doğuran, keza bu sanırım keynes değil Hans Kelsen olacaktı,bazılarına göre ki benim de aralarında bulunduğum yaygın görüş ve kaynağını doğal hukuktan almaktadır; anayasa toplum içinde yaşayan bireylerin meydana getirdiği ve toplumsal ilişkileri düzenlemek ve devletin varoluş amacını belirtmek için yapılan bir sözleşmedir. Günümüz !982 T.C. Anayasasının başlangıç kısmına baktığımızda da bunu açık bir biçimde görmekteyiz.
Ancak bir çok hukuk genel ilkeleri de anayasalardan ve ona bağlı olan alt normu oluşturan yasalardan çıkıkar, bu nedenle savunulan görüşlerin hiç biri yanlış olmadığı gibi benim görüşümün de salt doğruluğuna inanmış değilim.Türkiye'de Anayasa hala bir sorun ve anayasacılık hareketleri hala da bir ivme kazanmış durumdaadeğildir.Öyle ise bana göre gerçekçi olarak düşünürsek anayasanın tanımından çok onun toplumsal, siyasi ve hukuki alandaki işlevselliğini tartışmak, onun bir üst norm olarak ne kadar statik olduğunu belirlemek daha önemlidir.Saygılarımla