Mesajı Okuyun
Old 09-06-2003, 18:29   #7
Admin

Alıntı:
Maalesef sorun çözülmüş değil ve Hürriyet'in haberine göre de 6 Hazirana kadar bir çözüm de gözükmüyor. Eğer bu 6 Haziran tarihini Türk Telekom verdiyse ben gazetecinin yerinde olsam "2003 mü?" diye de özellikle sorardım.

demiştim ve nitekim sorun 6 Haziranda da çözülmedi. 6 Haziran gelince, 9 Haziran da çözüleceğini söylediler. Bugün 9 Haziran ve şimdi de 11 Haziran tarihini veriyorlar.

Sayın Türk Telekom Yetkilileri! Siz doğrudan 31 Aralık falan telaffuz ediniz ki biz de modemlerimize çiçek mi ekeceğiz, tuzluk olarak mı kullanacağız ona göre hesabımızı kitabımızı yapalım.

Bu arada bir de gelişme: 5 Haziranda Türk Telekom büyük bir "ihsanda" bulunarak 155 Mbit'lik bir uydu hattını devreye soktu. Tabii bu uydu hattı ile birlikte bile yurtdışı toplam çıkışı ancak 389 Mbit'e çıktığından yani sorundan önceki kapasitenin ancak 5'de 1'i düzeyinde bulunduğundan bu büyük "lütuf" çok birşey ifade etmiyor. Hatta bana göre o kapasiteyi devreye sokan talimatı imzalayan her kişi hakkında da "görevi ihmalden" soruşturma açılması artık farz oldu. Zira:
1- Mademki Türk Telekom benim günler önce burada yazdığım gibi uydu hatlarını kullanma olanaklarına sahipti de, sorundan bu yana geçen 15 gün içinde bu olanağı niye kullanmamıştır? Yukarıda alıntı yapılan duyurulardan görüldüğü gibi diğer servis sağlayıcılar sadece saatler içinde uydu bağlantılarını devreye sokarken, Türk Telekom niçin günler sonra bu "ihsan"da bulunmuştur?
2- Uydu üzerinden bağlantı niçin 155 Mbit ile sınırlandırılmıştır?Uydu üzerinden internet omurgasına bağlanma olanağı varsa niçin fiber optik kablo üzerinden kaybedilen kapasite ile eşdeğer bir oranda uydu bağlantısı yapılarak sorun düzeltilmemiştir?

Hepimiz aslında bu soruların yanıtını biliyoruz ama gene de sormadan edemedim..

İnternet Kurulundan yapılan bir duyuru ile bu mesajı burada kesiyorum, zira yazdığım her harf mesajın gönderilme süresini uzatıyor:
Alıntı:

İnternet Kurulu'nun açıklaması:

Türkiye Kamuoyuna
21 Mayıs gecesi meydana gelen Cezayir depreminden bu yana ülkemizin İnternetinin yurtdışı iletişimi tıkanmış, durma noktasına yaklaşmıştır. Bu tıkanma, okuyan, araştıran, üreten ve dünya ile iş yapan vatandaşlarımızın hayat damarlarını kesmektedir. “İnternet yaşamdır” sloganı ile yola çıkan kurulumuz, mevcut tıkanıklığın aşılmasının yaşamsal öneme sahip olduğuna inanmaktadır.

Sorun, telekomünikasyon sektörü ile ilgili düzenlemelerin gerçekleştirilmemesi ve rekabete açılmamasının doğal bir sonucudur. Kurulumuz, sorunu çözebilecek kamu kurum ve yetkililerini, özellikle Türk Telekom, Ulaştırma Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’nu göreve çağırmaktadır.

Yurt dışı hat sorunu yetki ve inisiyatif kullanarak en kısa zamanda çözülmelidir ve yaşnan olağanüstü durumun vermiş olduğu ekonomik, sosyal ve bilimsel hasarın bir an önce ortadan kalkmasına yönelik etkin ve radikal tedbirler alınmalıdır.

e-türkiye hedefi için yapılması gerekenlerin başında, altyapının yaygın, çeşitli, kolay ve ucuz olması gerekmektedir. Bu amaçlarla, telekom sektörünün tam rekabete bir an önce açılması gerekmektedir.
Telekomünikasyon Kurumu, Rekabet Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığının iş birliği içinde birinci öncelik alarak hayata geçirilmelidir. Bu konuda özel sektör, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle yönetişim felsefesi kapsamında etkileşimde bulunulmalıdır.

Telekomunikasyon Kurumu'nu,

Tekel ve hakim işletmeci olan TT ile görev sözleşmesini kamu oyuna sunmaya, bu sözleşmenin yerine getirilip getirilmediğini saptayarak cezai yaptırımlar uygulamaya, benzeri durumun ortaya çıkmaması için gerekli önlemleri almaya,

Bu kadar yaşamsal önemi olan bir konuda oluşan hataları saptama ve görevlerini yapmayarak ihmali olanları yetkili özerk Telekomünikasyon Kurumu sıfatıyla soruşturmaya;

1 Ocak 2004’ü beklemeden, bu tür bir sorunun bir daha yaşanmamasını sağlamak üzere uluslararası fiber bağlantı, xDSL ve kablo internet pazarlarını rekabete açmaya,

1 ocak 2004 da tam rekabetin oluşması için yapılanları ve tüm hazırlıkları kamuoyu bilgisi, denetimi ve katkısına açmaya,

Rekabet Kurumu ile işbirliği içinde, Rekabet Kurumu'nun telekomünikasyon sektöründe vermiş olduğu kararların uygulanması ve tüketici lehine pazarda rekabet koşullarının sağlanmasında etkin ve kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz.

Türk Telekom'u, İnternet’in günlük yaşamımız içindeki önemini kavrayan ve kavratan taraf olmak görmek istiyor, ve öncelikle sektörün serbestleşmesinin önündeki engelleri kaldıran, hem kendini hem de sektörü vatandaşlar yararına serbestleşmeye hazırlayan liderliğe çağırıyoruz.

Ülkemizin internetin temsil ettiği değişimin anlamını ve ülkemizin Avrupa Birliği ile birleşmek, rekabet yeteneği kazanmak, dünya ile bütünleşmek konusunda sunduğu olanakların farkında olduğunu somut yapılanlara bakınca söylemek mümkün değildir. Ortada sanayi devriminden çok daha önemli bir gelişme söz konusudur, geç kalmanın maliyeti çok daha vahim olacaktır. E-Türkiye ve e-devlet projeleri birer bilgisayarlaşma projeleri değil, ülkeyi Bilgi Toplumuna hazırlama, bilim, teknoloji, bilgi ve entellektüel emeğin öne çıktığı, bireyin ve sivil toplumun öne çıktığı yeni bir toplum biçimine hazırlama projeleridir. Bu konularda, başarılı bazı projelere rağmen, esas olarak geç kalmakta olduğumuz endişesini dile getirmenin sorumluluğu ile Ulaştırma Bakanlığı, Bakanlar Kurulu, Parlamento'yu göreve çağırıyoruz.

İnternet Yaşamdır !

İnternet Kurulu Adına
Mustafa Akgul