Mesajı Okuyun
Old 08-07-2008, 13:43   #4
hukukcu1985

Bana göre de önemli olan işçinin sözleşmesinin devam etmesidir.Bu nedenle çalışmış gibi sayılarak kıdeme ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Çünkü önemli olan hükmü işçi şehine yorumlamaktır.Ancak temel ödenmesi gerekenler(ücret,ssk primi) dışında ek ücretler konusunda uyuşmazlık çıkabileceği kanaatindeyim
T.C. YARGITAY
9.Hukuk Dairesi

Esas: 1997/8170
Karar: 1997/13489
Karar Tarihi: 02.07.1997

ÖZET: Davalı işveren bilirkişi raporuna karşı bir takım itirazlarda bulunmuş ve bu arada davacı öğretmenin doğum iznini kullandığı süre içinde rehberlik, sınıf öğretmenliği ve egzersiz ders ücretlerinin ödenmemesi gerektiğini ileri sürmüştür. Davalı özel öğretim kurumunun belgelerinde de davacının doğum iznini kullandığına işaret edilmiştir. Bu itirazlar üzerinde durulup gerekli değerlendirme yapılarak bir karar verilmelidir.

(1475 S. K. m. 26)

Dava: Davacı, kıdem tazminatı, ödenmeyen tazminat, fazla çalışma parası, rehberlik ve sınıf öğretmenliği ücreti, dil tazminatı, egzersiz ders ücreti ile fark ücret alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar: 1 - Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2 - Davalı işveren bilirkişi raporuna karşı bir takım itirazlarda bulunmuş ve bu arada davacı öğretmenin doğum iznini kullandığı süre içinde rehberlik, sınıf öğretmenliği ve egzersiz ders ücretlerinin ödenmemesi gerektiğini ileri sürmüştür. Davalı özel öğretim kurumunun belgelerinde de davacının doğum iznini kullandığına işaret edilmiştir. Bu itirazlar üzerinde durulup gerekli değerlendirme yapılarak bir karar verilmelidir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda belirtilen nedenle BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 2.7.1997 gününde oybirliği ile karar verildi.