Mesajı Okuyun
Old 14-12-2011, 01:59   #10
AV.PO.

Varsayılan Merhabalar,

Alıntı:
Yazan Avukat22
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum AV.PO fakat ben soruyu yanlış ifade ettim sanıyorum. Sorum şu; eşler arasında evlilik birliği devam ederken karının ailesinin satış yolu ile kızlarına aldığı ev üzerinde(bağışlama vs. olmadığı ve ev 3. kişişden alındığı için edinilmiş mal durumunda)kocanın vefatı halinde kocanın eski eşinden olan çocuklarının hak iddia etmemesi için; kocanın sağlığında yapılabilecek her hangi bir anlaşma var mıdır? tek çözüm mal ayrılığı rejimine geçmek midir ?

Elbette var. Ancak Bu durumun Muvazaaya çok açık bir durum olduğunu bildiğinizden eminim. Bu nedenle,tavsiye edeceğim belgenin hazırlanması ve konu evin bedelini ödeyen ailenin tapu tescil tarihinde (en azından bu tarihe yakın bir tarihte) bu bedel nispetinde bir meblağı bankadan çekmiş olduklarını gösterir bir dekont ve veya eski malikle kadının ailesi arasında konu evin satış sözleşmesi (Kapora ve satış bedeli üzerine), bedelin kendileri tarafından ödeneceği ancak tapu kaydının kızları adına yapılacağı konusunda şahitli bir sözleşme gibi belgeler lede desteklenmesi gerektiği kanısındayım.

Eşlerin yapması gereken ise; Kocanın eşi ile birlikte Notere giderek konu evi bedelinin tamamının eşinin ailesinin eski malike ödeyerek kızları adına tescil edildiğini bu itibarla, konu evin eşinin Kişisel Malı olduğunu beyan ve kabul etmesi ve bunu düzenleme şeklinde yaptırması gerekir.

Ancak, daha önce de belirttiğim gibi sağlam kanıtlarla desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde,
Bu tür anlaşmalar, eşlerin ortak olmayan çocuklarının ve onların altsoylarının saklı paylarını zedeleyemez.

"Tek çözüm mal ayrılığı rejimine geçmek mi?" Sorunuzun cevabı ise; Artık çok geç Çünkü,konu mal edinilmiş mallara katılma rejimi devam ederken edinilmiş. Şu andan itibaren mal ayrılığı rejimine geçil se de bu tarihten itibaren edinilen mallar bu rejime tabidir. Mal Rejimi Tasfiyesi; Eşlerin evlilik birliği içerisinde tabi oldukları mal rejimleri tarihleri itibarı ile tabi oldukları rejime ilişkin hükümlere göre yapılır.