Mesajı Okuyun
Old 29-03-2010, 22:41   #1
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan Müvekkil kimliği yanında olmadığından Vekaletname veremiyor.

Bayan müvekkil, eşinin kendisini feci şekilde darp etmesi neticesinde, evden hiçbir eşyasını alamadan korkudan adeta evden kaçarak babasının evine gidiyor. Tabii kimliğini de yanına alamıyor.
Ertesi gün boşanma davası açamk üzere babasıyla büroma geldiler. Gerekli görüşmeyi yaptıktan sonra, vekalet getirmelerini istdim ancak kimliğini evde bıraktığını, eve gidemediğini, eşinin de kimliğini kendisine vermediği için vekalet çıkaramayacağını söyledi.
Ben de hakimden rica ettim ve vekaletnameyi sonradan ibraz etmek üzere dava açmamıza izin verid ve davayı vekaletsiz açtık. Şimdi tensip ara kararında vekaletnamemizi ibraz etmek ya da davacının açılan davaya muvafakat ettiğini bildirmek üzere tarafımıza 10 gün kesin süre verdi. Müvekkil bu karar gereğince mahkemeye yazılı olarak gerekli muvafakatı verdi.
Benim soru ise şu:
1-Ben bu şekilde vekaletname almadan davayı yürütüp sonuçlandırabilir miyim?
2-Kimliği alıkoyan ve müvekkile vermeyen eşi hakkında nasıl bir tedbir almamı önerirsiniz? Mesela Savcılığa suç duyurusunda bulunursak bu fiil hangi suçu teşkil eder? Ya da davanın görüldüğü aile mahkemesinden kimliği alabilmem için bir müracaatta mı bulunayım?
Değerli cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.