Mesajı Okuyun
Old 07-07-2006, 00:27   #20
Tiocfaidh

Alıntı:
Özel üniversitelerle birlite hukuk fakültelerinin sayısı o kadar arttı ki..Avukat sayısının biraz azalması açısından vu sınav işe yarayacak gibi görünüyor.Ayrıca hukuk fakültelerinden daha hukukun tanımını bile bilmeden mezun olan o kadar çok insan varki..Bence böyle insanların elenmesi açısından da bu sınavın gerekli olacağına inanıyorum.

Haklısınız ama şu an piyasada aktif şekilde avukatlık yapıyor olmasına rağmen hukukun tanımını yapamayan kişiler unutuluyor. Mesleğe kalite getirmekse amaç, tepeden tırnağa herkes sınavdan geçirilmeli, barajın altında kalanlar avukatlığa nasıl alınmıyorsa avukatlık yapanların da ruhsatları geri alınmalı.

Daha önce başka bir başlık altında da söylediğim gibi, piyasada belli köşeleri kapmış baronların bu pastayı genç avukatlarla paylaşmak istememesi, en azından onları oyalayarak mümkün olduğunca geç mesleğe başlamalarını sağlamak amacıyla sınav uygulamasının getirildiğini düşünüyorum.

Bir kere serbest bir meslek olan avukatlıkta kalite artırımı kökten çok mantıksız. Kaliteli şahıs piyasada iş yapar, müşteri çevresini oluşturur, para kazanır. Kalitesiz kişi de serbest piyasa şartları gereğince kendiliğinden elenir. Eğer devlet ille de bir kalite artırımı yapmak istiyorsa buna serbest meslek sahiplerinden değil, kendi bünyesinde çalışan hakim-savcılardan başlamalı. Ben kendilerinin avukatlardan çok da fazla kaliteli olduklarını düşünmüyorum(İki aylık bir çalışma sonucu 70 almanın pek de zor olmadığı bir sınavın ve göstermelik bir mülakatın geçilmesi bence bir kalite göstergesi olamaz).