Mesajı Okuyun
Old 02-05-2007, 15:54   #5
Av. Nurten Kozan

Gerçekten çok önemli bir konuyu dile getirmiş. Ancak ben durumun diğer meslektaşlarım gibi iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.Ülkemizde 30un üzerinde Hukuk Fakültesi var ve her yıl yüzlerce genç bu fakültelerden mezun ediliyor. Daha 15 yıl öncesinde Türkiye'de fakülte sayısı sadece 7 idi. 15 yıl içerisinde bu kadar fakülteye yetkin Hocaların yetişmesi mümkün müdür? Ve nihayetinde yetişmemiştir de.Maalesef Hukuk Fakülteleride tıpkı diğer akademik alanlar gibi YÜKSEK LİSE ayarına inmiştir. Eğitim seviyesi son derece kötüleşmiş ve hukukçu nosyonuna sahip olunmadan,sınavları geçmekle mezun olunur bir hale gelmiştir. Maalesef ülkemizde, üniversiteler ve fakülteler bilimsel amaçlarla değil, sadece siyasilerin popilist kaygılar ve oy toplamak için bir gecede karar verip, arkasından paldır küldür kurulduğu gibi, özellerde de para kazanma kaygıları biraz daha ağır bastığından eğitim seviyeleride aşağılara doğru düşmektedir. Sonuçta artan fakültelere alelacele hocalar yetiştirilmiş(!) ve bu günlere gelinmiştir. Sonuç itibariyle yetersiz fakültelerden, hukukçu nosyonunu alamamış, salt teorik bilgi ezberiyle mezun olan hukukçu(!) sayısıda hayli fazla olmaktadır. Hukuk Fakültelerinde eğitimin ciddi şekilde ele alınması mutlak ve çok acil bir ihtiyaçtır.Hukuk Fakültesinden mezun olan herkesin, hiç bir engele takılmadan 1 yıllık staj sonunda Avukat olabilmesi ise; Avukatlık mesleğinin bu durumdan direk etkilenmesine neden olmaktadır. Ve toplumda Avukatlık her geçen gün daha çok yıpranmakta, yargının vazgeçilmez ve diğer sujeleriyle aynı güçte olan 3. ayağı maalesef her gün biraz daha fazla aşınmakta, aşındırılmaktadır. Avukatlık, parayla satın alınan bir hizmet haline dönüştürülüp; parasını ödeyenin her istediğini yapma veya parasını ödeyenin amacına ulaşması için her şeyin yapılması olarak algılanmaya başlamıştır. Sonuç olarak;Hukuk Fakültelerinde eğitim seviyelerinin ciddi şekilde sıkıntılı olduğu kanaatindeyim....
" Avukatlar asla köle kullanmadılar,
Ancak;
Efendileride OLMADI"....