Mesajı Okuyun
Old 26-05-2011, 15:21   #16
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av. Çağatay Akyol
Sayın meslektaşım,

tapuda satış işlemini gerçekleştirebilmeniz için, vekaletnamede; "...murisin vefatı nedeni ile diğer mirasçılar yanında bana(müvekkilinize) intikal eden veya edecek bilumum taşınmazlardaki hak ve hisselerimin tamamını veya bir kısmını "intikal işlemlerinden önce" veya intikal işlemlerinden sonra satmaya..." şeklinde bir yetki verilmiş olması gerekir. Vekaletnamenizde bu yönde bir yetki yoksa, satışı gerçekleştiremezsiniz.

Mirasçılardan birinin isteği üzerine paylı olmasa da intikali yapabiliyorlarmış.Ben de intikalden sonra elimdeki vekaletnameyle satışı yapabilirim diye düşünüyorum.Fakat vekaletname intikalden önce çıkarıldığı için sorun çıktı .
Vekaletnamede ;adıma kayıtlı olan taşınmazları satmaya ibaresi vekaletin veriliş tarihinden sonra edinilen taşınmazları kapsamaz şeklinde düşünüyorlar.

Fakat genelgelerinde ''vekaletnamede sahibi bulunduğum taşınmaz malları satmaya ibaresi vekalet verenin vekalet verdiği tarih itibariyle adına kayıtlı olan tüm taşınmazları ile vekalet veriliş tarihinde tescilsiz edinilmiş taşınmazı varsa (hükmün kazanılmış ama tescil edilmemiş taşınmaz,murisin ölümü ile tescilsiz kazanılmış miras payı vb.)bu payları da kapsar.Çünkü mahkeme kararının kesinleşmesi ile karar lehdarı ,ölüm olayının gerçemleşmesi ile birlikte ölenin mirasçıları taşınmazlar adlarına tescil edilmese bile hukuken bu taşınmazların sahibidir.'' şeklinde geçiyor.

Genelgeyi sundum ,sonucunu bekliyorum.