Mesajı Okuyun
Old 21-03-2011, 18:32   #10
üye34660

Değerli genç meslektaşım, deneyimli bir hukukçu olarak size naçizane önerilerim:

Asla müvekkilinle kendini özdeşleştirme, profesyonel hukukçu olarak işini(hukuksal düzlemde) yapmaya bak;

Delilleri karartmaya teşebbüs etme, maddi gerçek bağlamında savunmanı yap;

Müvekkillerin verdiği vekalet ücretini sadece hukuksal yardım(için verilmiş hak edilen bir karşılık) olarak algıla;

Maddi gerçeği başkalaştırmaya çabalama, müvekkillerine bunu belirt;

Müvekkillerine hiç bir zaman kesin bir kanaaat bildirme, mesela kesin beraat ettirecem, tahliye ettirecem gibi sözler verme;

Hukukta( ve sosyal bilimlerde) 2x2'nin dört etmeyebileceğini(yani sonuç olarak kesin bir şey söylemenin olanaklı olmadığını) uygun(anlayacakları) bir dille bildir;

Adil yargılanma hakkı (ve ilkesi) yönünden mahkemeye yardımcı olun;

Delillerin karartılması veya çarpıtılması işlerine asla girme;

Avukatın işinin sadece hukuksal yardım olduğu bilinciyle, mevcut deliller bağlamında savunma veya iddianın yapılması gerektiğini unutma;

Asla duruşmada amerikanvari(abartılı ve gerçeğe aykırı, ayrıca bizim hukuk sistemimize uymayan amerikan filmlerini gerçek sanıp) şov yapmaya kalmayın;

Davaların en hızlı ve gereksiz masrafsız biçimde sürdürülüp sonlandırılmasına ilişkin usul hükümlerine aykırı biçimde tutum ve davranışlardan çekininiz;

Bütün ülkelerde olduğu biçimde mahkemeye saygıyı asla unutmayınız ve buna uygun davranınız;

.....

Böyle onlarca sayılabilir, şu an benim aklıma gelen çok önemli bir kaçını size bildirdim. Takdir sizin.

Saygılarımla...