Mesajı Okuyun
Old 20-11-2006, 22:05   #8
Kemal Yıldırım

Sayın hikikomori..Öncelikle şunu söyleyeyim..Dediğiniz gibi PDÖ nün amacı araştırıp öğrenmek değil mi?..Bura da yapılan da aynı zamanda bir araştırma sayılmazmı?Nasıl ki kitapları,makaleleri,yargıtay kararlarını vs okuyarak çözüme ulaşmaya çalışıyorsak,burada yaptığımızın da bu yönde bir çalışma olduğunu düşünüyorum..Haksız mıyım?Aynı okulda olup da belki de tanımadığım bir arkadaşın görüşüne buradan ulaşabiliyorum..

[quote=h.ünal]benim sorum şu şekilde;

hırsızlık suçuna konu olan bir malın yağma suçuna uygulanabilirliği nasıl olur? yani yağma edilen mal aslında bir hırsızlık suçu sonucu elde edilen mal. yağmaya uğrayanlarda hırsızlar.(gerek olan şiddet cebir tehdit v.s kullanılmış olayda)

Aslında bu konu açık..gerçektende malın hangi yolla ele geçirildiğinin bir önemi yoktur..Korunan hukuksal yarar malvarlığıdır..İster o malın malik i olun isterseniz zilyed i olun bu korumadan yararlanırsınız..Fakat bu olayda benm aklıma takılan ve hala net bir cevap alamdığım soru var:Mal hırsızlık sonucu elde edilmiş bir mal..Yağma suçunu işleyecek olan failin "eğer vermezseniz sizi şikayet ederim" yolunda ki söylevi tehdit oluşturur mu? Veya bunu söyledikten sonra parayı verirlerse hangi suçtan dolayı cezalandıracağız?