Mesajı Okuyun
Old 27-03-2007, 20:13   #20
Hekimbaşı

Sn.Ahu,

Belki farkında değilsiniz ama, burada günlük karşılıklı konuşma dilinden söz etmekteyiz. Nazım Hikmet' ten veya bir şairin eserinden değil. Sizin ailenizin neden ve nasıl böyle bir alışkanlığa sahip olduğunu bilmem olanaksız. Ama eminim ki dizilerdeki yer, zaman ve biçimlerde değildir. Dönüp incelerseniz, bana hak verirsiniz diye düşünüyorum. Vermeseniz bile; nedeni sizin çözümleyeceğiniz bir konu. Ancak; bunun benim kişisel düşünce ve görüşüm olduğu saptamanızı yerinde bulmam mümkün değil. Ne romanlarda, ne filimlerde, ne senaryolarda, ne de gerçek hayatta; dizilerdeki gibi ciklet çiğner gibi 'Seni seviyorum.' dendiğini görmedim, duymadım. Bu Türkçe ile değil, kültürümüzle ilgili bir konu. Mesleğim nedeniyle karşılaştığım aşıklar, nişanlılar, evli çiftler, ana ve babalarla çocuklar; hiçbirisi böyle bir ifade kullanmadı. Şimdilerde kullanıyorlar ve bu rahatsız edici. İnsanlarımız derinliği olmayan, söze dayalı, yüzeysel bir ilişkiler yumağına doğru sürükleniyor. Ve işin acısı; bunu makbul, modern sanmakla kalmayıp; güncel bir gereksinim sayıyor.

Kimse kusura bakmasın; hiç de öyle değil!

Saygılarımla,