Mesajı Okuyun
Old 28-10-2020, 14:32   #1
AV.ASLIHAND

Varsayılan Ortak Alana Bakim Yapilmamasi Sebebiyle Bağimsiz Daireye Gelen Hasardan Kat Malikleri Yönetiminin Sorumluluğu

Öncelikle herkese merhaba, önüme gelen bir dosyayla ilgili değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Müvekkil 2016 yılında bir apartmanın bodrum katından kiraya vermek için ev satın almış. Ev, depo/sığınak olarak kullanılan ortak alanın yanında bitişik konumda. Ortak alana gerekli bakım ve onarımlar yapılmadığı için müvekkilin evine sürekli bu alandan su basıyor ve 4 yıl içinde evinin duvarlarını, yerlerini, kapılarını 3 defa yaptırmış ancak fatura vs. yok elinde. Hatta ortak alana dalgıç pompa kurulması gerektiğini öğrenmiş kendi cebinden yaptırmış ancak geçen yıl fişi çekildiği için aynı sorunlarla tekrar karşı karşıya kalmış. Defalarca yönetici ve diğer kat malikleriyle şifahen görüştüğü halde hiçbir şekilde ilgilenilmemiş.
Kat malikleri kanununa göre ortak alanların bakım ve onarımından yönetici kat maliklerinden arsa payları oranında avans toplamak suretiyle sorumlu. Ancak kat malikleri yönetim kurulunda bu soruna ilişkin herhangi bir karar alınmamış şimdiye kadar.
Daire Eylül-Mayıs aylarında kullanılamaz hale geliyor ve şuan mahvolmuş durumda. Yönetici ilgileneceğini söyleyip birkaç defa geçiştirmiş. Müvekkilin zararı büyük, hem dairede oldukça fazla hasar var hem de bu sorunlar sebebiyle daireyi kiraya veremediği için yoksun kaldığı kira gelirleri var.
Şimdi bu durumda nasıl hareket etmek gerekir, ilk önce apartman yöneticisine olağanüstü kurul toplayıp bir karar alınması için ihtar çekelim diye düşünüyorum, ancak benzer bir durumla hiç karşılaşmadığım için ancak fikir yürütebiliyorum, bu konuda bilgisi olan meslektaşım varsa yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.