Mesajı Okuyun
Old 19-05-2011, 12:34   #5
zlm

Sayın Hidayet;
Sizin bahsettiğiniz konu ile ilgili bir olay ile bende karşılaştım.Kısaca anlatmak istiyorum;
Köyde bulunan Taşınmaz için daha önce mirasçılar arasında muvazaalı satış nedenli tapu iptali ve tescil davası açılmış ve bütün kanun yollarına gidilmiş ve karar müvekkiller lehine kesinleşmiş. Ancak tapu iptali tescil davasında kararın hüküm kısmında taşınmaz üzerinde 2 katlı evden hiç bahsedilmemiş.
Ve tapu iptal davasında davalı olan mirasçı muhtesatın aidiyetinin tespiti davası ile birlikte ortaklığın giderilmesi davasını açarak taşınmaz üzerinde bulunan evin kendisi tarafından yapıldığının tespiti için davacı oldu. Ancak açtığı ortaklığın giderilmesi davası 3083 SY nın 13 maddesi gereğince red edildi.
Yukarıda belirtilen yargıtay kararları doğrultusunda davacının davası da hukuki yarar olamadığından red olacaktır muhtemelen.
Benim merak ettiğim husus şu muhtesatın tespiti davasında davalıların talebi ne olabilir? Ortaklığın giderilmesi davası devam etmiş olsaydı muhtesatın murisleri tarafından yapılmış olduğunu ispatlama imkanımız varken biz diğer mirasçı davalılar bu davada muris tarafından yapıldığı ispat ile miraşçılıktan dolayı veraset ilamı doğrultusunda adlarına tespit talebinde mi bulunmalıyız yoksa sadece davanın reddini talep etmeliyiz?
Bu durumda ana taşınmaz üzerinde bütün miraşçılar adına tescil sağlandı ama 2 katlı ev için durum ne olacak?
Ve sizin davanız nasıl sonuçlandı ? Şimdiden teşekkür ederim.