Mesajı Okuyun
Old 14-04-2010, 11:46   #2
ISTANAZ

Geçmişte bir vakıf kuruluşu yapmıştım. Öncelikle vakıf senedi hazırlanacak. Bu hususta Vakıflar Genel Müdürlüğünün hazırladığı örnekler var. Mutlaka bunlardan edinmenizi tavsiye ederim. Çünkü kurulacak vakfın amacına göre özellik gösteren durumlar olabiliyor. Vakfa özgülenecek nakit dışında bir mal ise bunların değerlerini mahkeme aracılığıyla tespit etmeniz gerekiyor. Vakıf senedi noterde düzenleme şeklinde hazırlanıyor. Hazırladığınız senedi ve kurucu olacak kişileri notere götüreceksiniz. Ben senedi hazırlayınca bölge müdürlüğündeki hukuk müşavirlerine gidip göstermiştim. Bunu yapmakta fayda var çünkü özgülenen değere göre noterde yüklü bir masraf çıkabiliyor. Tespitleri ve noter aşamasını halledince mahkemeye vakıf kuruluşu için dava açacaksınız. Mahkeme Vakıflar Gn.Md. den görüş soracak. Kurucuların vakıf kurmaya engel halleri olup olmadığı emniyetçe araştırılacak. Bunlar daolumlu sonuçlanırsa mahkeme vakfın kuruluşuna karar verecek. Bir de unutmadan vakfın çeşidine göre özgülenecek değer olarak belirlenmiş asgari hadler var. Buna dikkat etmelisiniz. örneğin eğitim amacı da varsa değer yükseliyor. Bu asgari hadleri bulunduğunuz yer bölge müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Belirlenen değerlerin altında özgüleme olursa olumsuz görüş bildirilir.