Mesajı Okuyun
Old 27-03-2009, 11:34   #11
yener_ata

Sayın Alper bey nezaketiniz ve anlayışınız için teşekkür ederim. Ancak benim tartışmaya sunmaya düümdüğüm konu hakkındaki verileri gerektiği gibi sunamadığım kanaatindeyim. Çünkü genel itibariyle bu soruyu ilk sorduğumda, tüm meslektaşlarımız konuyu benim tartışmayı düşümdüğüm alan değil de sadece iklimin fail üzerindeki etkileri olarak değerlendirdiklerini fatkettim örnek vermek gerekirse çok sıcaktan bunalan bir kimsenin mala zarar verme suçundan dolayı yargılanırken iklimin dikkate alınması ve kişinin bu nedenle yargılanmaması gerekliliği gibi bir konu üzerinde durduğum sanıldı. Ancak benim tartışmayı düşündüğüm konu ile ilgili örneği şu şekile verebiliriz: normal bir oranın çok üzerinde korbondioksit yayan ve bu nedenle ekosisteme zarar veren bir fabrikayı protresto için giden kişilerin yapmış oldukları eylem sırasında fabrikaya verdikleri zarardan dolayı sorumlu tutulup tutulmayacağıdır, ancak bu zararın sınırının nasıl olacağı da ayrı bir tartışma konusudur, çünkü filitresiz bacaların tespiti için üzerinde yapılan eylem sırasında verilen zarar ile bu fabrikanın korbondioksit yaymayan bir yerine verilen zararın farklı olacağı kanaatindeyim. Bence ilk durumda kendisini ve bölgede bulunan ekosistemi korumaya yönelik verilen zarar hukuka uygudur, ancak ikinci durumda sadece zarar verme kastı ile yapılan hareketler hukuka aykırıdır ve ceza sorumluluğunun içindedir. İşte benim tartışlmayı düşündüğüm alanlar genel itibariyle bunlardır. Şimdiden siz değerli meslektaşlarımızın yapacağı yorumlar için teşekkür ederim.
Saygılarımla...