Mesajı Okuyun
Old 08-03-2006, 10:33   #1
ozbeksoner

Varsayılan Çekte Borçlar Kanunu Md. 309'da belirtilen 6 aylık zamanaşımı süresi

tüm kullanıcılara mutlu günler.
anlatacağım olay tamamen gerçektir ve ben bu olaya şahit olunca bu konuda detaylı bilgi almak istedim ama yaptığım araştırmalara rağmen yeterince aydınlanamadım o yüzden sizlerden yardım istedim.olayla ilgili tecrübeli hukukçulardan yorum,karar veya konuyla ilgili detaylı bilgiyi içeren kaynak adı önermelerini rica ediyorum.
Kısaca olayı özetleyeyim;olayda bir şirket mevcut ve bu şireketin sahibi bazı alışverişlerini kayıt dışında tutabilmek için şirketinde uzun süreden beri yöneticilik yapan müdüre kendi ticari itibarını kullanarak çek defterleri aldırıyor ve şirketin ödeme yapacağı kişilere müdürünün keşide ettiği çekleri vererek onlara olan borçlarını ödüyor.Bu ilişki uzun süre böyle sürüyor,şirket alışveriş yapıyor müdürün çek hesabından çekler veriliyor ve ödeme günü geldiğinde şirket sahibinin kendi şahsi hesabından müdürün çek hesabına virman yapılıyor ve borçlar müdürün hesabından ödeniyor.Ancak müdür 1996 yılında işten ayrılıyor ve ayrıldıktan yaklaşık 5-6 ay sonra şirket sahibine bir ihtarname göndererek şirket sahibinde bulunan çeklerin ona ödünç verildiğini ve aralarındaki ödünç ilişkisinin sona erdiğini çeklerden caydığını belirtiyor.Bunun ,üzerine şirket sahibi de çeklerini ödemesi için ona bir ihtarname gönderiyor.Bu karşılıklı ihtarnamelerden sonra aradan 9 yıl geçit,yor ve şirket sahibi elindeki çekleri ödemediği için müdüre dava açıyor.Müdür zamanında ödenmesi için ibraz edilmemiş olan çeklerin yazılı delil başlangıcı sayıldığı savına dayanmak yerine olayın bir ödünç ilişkisi olduğunu ileri sürüyor ve çeklerin bk309'da belirtilen 6 aylık zamanaşımı süresi geçtiği için hükümsüz olduğunu savunuyor.
Bu noktada müdürün ileri sürdüğü savlar ne derece haklıdır sizlerden yardım istiyorum bu olay karz akdindeki zamanaşımına tabi midir?Zaman ayırpıp ilgilenen tüm hukukçulara teşekkürler.