Mesajı Okuyun
Old 07-07-2014, 09:35   #8
Av. Murat ÇETİN

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Arkadaşlar,

Bu başlık altında adli ve idari Yüksek Mahkemelerin değişen mevzuat,Anayasa Mahkemesi ve AİHM içtihatları doğrultusunda uzun süredir ve istikrarlı(Müstakar!) olarak benimsediği görüşlerine ters (ve belki de istikrarlı yeni görüş)kararlarına yer vermek istiyorum. Eğer elinizde uzun süredir benimsenmiş görüşlere, özellikle içtihatlarla oluşturulmuş ve benimsenmiş ilkelere farklı yaklaşan hatta prensibin tam aksini savunan kararlar varsa lütfen bu başlık altında paylaşalım. Ki bir dava açmadan ve/veya savunma yapmadan önce bir sürprizle karşılaşmayalım.

Eklemek istediğim son not: Burada yalnızca değişen görüşü özetleyelim ve ilgili kararı ekleyelim.Uzun uzadıya "görüş neden değişti" veya "böyle olmamalıydı" tartışmasına gerekirse bir diğer başlık altında gireriz diye düşünüyorum.
Teşekkürler

Ben konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Yargıtay, istediği zaman yerleşmiş içtihadından dönebilir mi? Yargıtay Kanunu'na göre bunun mümkün olmaması gerek. Çünkü Yargıtay Kanunu'na göre "Yargıtay dairelerinden biri; yerleşmiş içtihadından dönmek isterse" bu, içtihadı birleştirme nedeni.
Kanunun 15. Maddesi şöyle:
"Hukuk ve Ceza Genel Kurullarının görevleri:
Madde 15 – Hukuk ve Ceza Genel Kurullarının görevleri şunlardır:
1.Yargıtay dairelerinin bozma kararlarına karşı mahkemelerce verilen direnme kararlarını inceleyerek karar vermek,
2. a) (Ek: 26/9/2004-5235/51 md.) Aynı veya farklı yer bölge adliye mahkemelerinin kesin olarak verdikleri kararlar
bakımından hukuk daireleri arasında veya ceza daireleri arasında uyuşmazlık bulunursa,
b) Hukuk daireleri arasında veya ceza daireleri arasında içtihat uyuşmazlıkları bulunursa,
c) Yargıtay dairelerinden biri; yerleşmiş içtihadından dönmek isterse, benzer olaylarda birbirine uymayan kararlar vermiş bulunursa,
Bunları içtihatların birleştirilmesi yoluyla kesin olarak karara bağlamak"