Mesajı Okuyun
Old 21-07-2009, 12:55   #43
ISIL YILMAZ

İnsan neden birşey “olmaz”?

a) O şeyin ne olduğunu bilmez.
b) O şeyin ne olduğunu anlamakla zaten ilgilenmez.
c) O şeyin ne olduğunu bilir, ama ona inanmaz.
d) O şeyin ne olduğunu bilir ve inançtan bağımsız bir duruşla onu reddeder.
e) O şeyden bilse de bilmese de bir sebeple “nefret” eder, ona öfke duyar.
f) O şeyin ne olduğunu bilir ama o şeye karşı eleştirileri çok fazladır, mesafeli kalmak ister.
g) O şeyin ne olduğunu bildiğini sanır ve bildiği şeyden memnun olmaz, bir parçası olmak istemez.
h) O şeyin bir parçası olmak ister, ama bunun karşılığında bir bedel ödemesi gerekecektir, göze alamaz.
...

Herhalde, bir kadının feminist olmaması da bu tür sebeplerden kaynaklanır (Kaldı ki, her kadın feminist olmak zorunda da değildir.) Bu aşamada Sayın Adnan Koray’ın “ben varım, benim farkıma varın.” ifadesini feministlere ait bir ifade gibi okuyabilirim.

Benim tecrübem odur ki, başka bir şey söylüyorsanız, başka bir dil kurmak istiyorsanız, karşınıza gelen her yeni kişiyle birlikte olan biteni, ne yapmak istediğinizi yeniden anlatmaya hazırlıklı olmanız gerekiyor. Her seferinde saatin sıfırlandığı, her yeni kişiyle aynı şeylerin bir kez daha üzerinden geçmek zorunda kaldığınız bir süreç bu. Ezber bozmak, takatsizlik kaldırmaz. Ama, ezber bozmak için karşınızdakini “ikna etmek” zorunda olduğunuzu düşünmek de pek bir işe yaramaz. O zaman öfkelenirsiniz, savunduğunuz şeyi bir inanç, bir “iman” haline getirisiniz. Savunduğunuz fikirle aranızdaki mesafe yetersizse, gerçekten uzaklaşma riskiniz artar. Öyle bir mesafe olmalı ki bu, kendi fikrinize en acımasız eleştiriyi önce kendiniz getirebilmelisiniz. Aksi halde, ezber bozmak derken başka bir ezberin parçası olursunuz.

İşte bu yüzden, feminizm meselesine de tersten bakmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Biz, anlaşılmaya çalışırken başkalarını ne kadar anlayabiliyoruz? Ben neden bu olduğumu biliyor olabilirim de Ayşe’nin neden “bu” olmadığını ve neden “başka” olduğunu anlayabiliyor muyum?

Bence, bu başlığa en güzel cevaplardan biri Sayın Nur Deniz’den geldi. Feminist değilim, çünkü bu güne kadar bana feminist olduğunu söyleyenlerden ve dahi diğer kadınlardan zarar gördüm. Bu fikir, içinde, feminizmin ne olduğuna dair birşey barındırmaz. Feminizm ile ilgili hiçbir teorik bilgi ve dolayısıyla fikir içermez; ama son derece sade ve açıktır.

Geçen gün, Burcu’yla (kızkardeşim) evde sohbet ederken bir mesele üzerine şöyle dedi: “Kızgınlığı engellemeye yarayacak şey, karşındakini anlamaya çalışmaktır.”

Saygılar.