Mesajı Okuyun
Old 21-07-2010, 12:57   #40
av.özkan

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki işiniz ispat hukuku açısından gerçekten çok zor.Umarım başarılı olursunuz.
Meselemize gelince,anladğım kadarıyla A.Ş'nin pek bir malvarlığı yok,o yüzden karşı tarafınız bu şekilde bir yönteme başvurmuş.Eğer yazdıklarınızdan anladığım doğru ise eğer sözkonusu bono'dan dolayı A.Ş'nin kaşesi üzerinde imza bulunmadığından dolayı A.Ş'nin sorumluluğu sözkonusu olmayacakttır.Karşısında veya altındaki imzanın ise sadece imza edenkişiyi bağlayacağı düşüncesindeyim.
Diğer taraftan öncelikle bonoya atılan imzanın üzerine kaşe sonradan basıldığı iddiası var ise bunu ispat etmeniz çok zor görünüyor.EĞer elinizde senedin eski haliyle ilk tanzim edildiği haliyle olan fotokopisi yok ise.Bir diğer boyutu ise kollektif şirket kaşesi basılması sebebiyle ortakların malvarlıklarına gidilebileceği hususu o durum da gayet açık zaten.Bence açacağınız menfi tespit davasında karşı tarafı şunu söylettirirseniz kazanabilirsiniz "bono düzenleyicisi ...A.Ş olup aval vereni de ... Kollektif şirketidir." eğer bunu söylerlerse o zaman bononun ana şekil unsurlraından biri eksik olacaktır.o yüzden de senediniz bono vasfında olmadığından iptal edilebilir diye düşünüyorum.Sonuçta açıktadi diğer imza a.ş kaşesi üstünde olmadığından a.şyi bağlamamakta.

Alıntı:
Yazan atrocity
Sayın meslektaşlar,

Aşağıdaki konuyu açtım ve cevap alamadım, araştırıken, daha önce tartışıldığını gördüm. Tartıştığınız davalarınız sonuçlandı mı acaba, nasıl bir yol izlememizi öderirsiniz. Savcılığa müracaat edeceğiz, ancak kollektif şirket ve ortakları için borca itiraz, senedin ve takibin iptali yolları da işe yarar mı, ispatı zor mu?, direkt menfi tespit mi açılmalı

Teşekkürler, saygılar.

:

Müvekkil Anonim Şirketin in düzenlendiği bir senette, iki imza bulunmaktadır ve bu imzalar, şirket unvanının epey altına, kefil kısmının düzenlendiği yere atılmıştır.

Alacaklı tarafından imzaların üstüne, yine müvekkil şirketin ve eşinin ortağı olduğu başka bir KOLLEKTİF şirketin kaşesi basılmıştır.

Böylilkle hem A.Ş., hem Kollektif şirket, hem şahsi olarak müvekkil ve eşine karşı takip başlatılmıştır.

Alacaklı imzalardan birinin üstüne kaşe basarak şirketi ve yetkililerini de dahil etmek istemiş, ancak ikinci imza da ilk imzanın yanındadır, senede bakıldığından iki imzada kollektif şirketin altındadır, böylilkle senedi düzenleyen A.Ş. unvanının altında imza yokmuş gibi görünmektedir.

Nasıl bir yol izlemeliyiz?, senedin ve takibin iptali, suç duyurusu gibi şeyler akıllara gelmekle birlikte, başka fikirleri olanların yardımcı olmasını rica ederim.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.