Mesajı Okuyun
Old 10-06-2008, 19:35   #3
Av.Barış

Aslında hukuk sistemimizdeki saçmalıklardan bir tanesini çok güzel bir şekilde anlatmışsınız.
Dediğiniz gibi adalet kavramı vatandaşların bilincinde haklı olarak "adalet yerini bulmuyor,ne yapalarsa yapsınlar dışarıdalar" yer etmiş ve haklı olarak ta öyle devam etmektedir.

Dediğiniz gibi bu tür olaylarda kişi tutuksuz yargılandığı takdirde iddianame 1 yıl sonra açılabiliyor.1 yıl elini kolunu sallayarak geçiren kişiler bu sürede bir şekilde müşteki ile anlaşma yoluna gidiyorlar.

Evet geç gelen adalet adalet değildir.Böyle olunca uzun bir hazırlık aşaması sonrasında insanlar artık ceza sistemimize giren HGB müessesesi ile artık kesinlikle adalet yerini bulmamaya devam etmektedir.

Olay adam öldürme ile ilgili.Hakim ölenin annesine soruyor
"Şikayetçimisin?"
Şikayete tabi bir suç için sorulabilen bir soru ama şikayete tabi olmayan bir suç için saçma bir soru ama sorulmaz ise yargıtay tarafından bozma nedeni sayılmaktadır.

Karakola bir cmk dosyası için görevlendirildim.Şüpheli müdafisiyim.Müşteki orada.(genelde müştekilerlede konuşurum )
Hayırdır ne oldu?
adam elbisesini çıkartarak bana yarasını gösterdi.Kesici alet yaralaması ama bayağı bi kötü durumda.Ben içimden kesinlikle müvekkil tutuklanır dedim.Adam bana sabah telefon açtı.Serbest kaldım diye.
Başka bir olay.Çocuk şubede bir şüpheli müdafiisi olarak görevlendirildim.Müştekiler orada ve yaşları 10 ile 12 iki çocuk.Ben yine sohbet ettim.Çocuk bana "abi ne olur onları tutuklattırın" dedi.Ben ise "bunu yapamam ben karşı tarafın avukatıyım" dedim ve sonrasında olayı anlattılar.Bunlar bir dükkanda çalışan ve ayda 100 ytl alan (evet yanlış duymadınız asgari ücret te değil) çocuklar.Çocuklar azimle 6 ay çalışarak çok istedikleri cep telefonunu almış ve aynı gün bunun verdiği keyifle dükkana giderken 2 kişi tarafından apartmana sokularak zorla çekmek sureti ile telefonları alınmıştır.Çocuklar ağlıyor."Abi bunlar serbest bırakılırsa biz onları adam tutup dövdüreceğiz dediklerini hatırlıyorum.Sonra ne olduğunu tahmin edin
müdafiiliklerini yaptığım 2 kişide sorgu hakimliği tarafından serbest bırakıldı.
Müdafii olmama rağmen bazen adaletin gerçektende yerini bulmadığını ve bunu yapan insanların serbest kaldıktan sonra ellerini kollarını sallayarak sokakta serbest dolaştıklarını bilmek beni gerçektende bazen sinirlendiriyor.