Mesajı Okuyun
Old 31-05-2008, 22:07   #1
duyurucu1

Varsayılan Şikayetçi misiniz?Son kararınız mı?

ŞİKAYETÇİ MİSİNİZ? SON KARARINIZ MI?

OLAY.Müştekinin dükkanının önünde belediye zabıta ekipleri görevlerini yaparken,tartışma çıkıyor.Belediye zabıta ekipleri kendilerini engelleyenlerden korkarak,geri çekiliyorlar.Zabıtanın sayısı da az.Oysa görev yaptırmak istemeyenler,hemşehri oldukları için kendi aralarında dayanışma içinde zabıtaya taşla,bıçakla saldırıyor.Dükkan sahibi müştekide vatan millet sakarya aşkına zabıtaya arka çıkıyor zabıtayı saldırganların elinden kurtarıyor.Bu arada polise telefon ediliyor.Polisin gelmesine kadar dükkan sahibi zabıtayı koruyor,kolluyor.

Vay!Sen misin devletin memuruna arka çıkan!İki saldırgan bıçaklarla dükkan sahibine saldırıyorlar.Yüzünü bıçakla kesiyorlar.Müşteki kan revan içinde kalıyor.Yüzüne 10 dikiş atıyorlar.Şüphelilerin yaşları küçük kendileri iri yarı.Anlaşılan anası babası nüfusa geç keydettirmiş.Karakol,savcılık ,sorgu derken şüpheliler tutuklanmıyor.Savcılık daha sonra dava açıyor.Aradan uzunca bir zaman geçtikten sonra müşteki Mahkemeye çağrılıyor.

Hakim”Anlat bakalım olay nasıl oldu?”

Müşteki”Anlatıyor.Olay şöyle oldu böyle oldu.Ben devletin memuruna sahip çıktım.Ama devlet şüphelileri bir gün dahi yatırmadı.Benim bütün suçum Devletin memuruna arka çıktım.Ama devlet ne yaptı suçluları serbest bıraktı.Bir gün dahi yatırmadı.Böyle olacağını bilseydim,karışmazdım.Bırakırdım devletin memurunu dövseydiler.Ama ben devletime sahip çıktım.Şu başıma gelenlere bak.Sabahtan beri de kapıda bekliyorum”

Hakim kendini koruma içgüdüsüyle başladı müştekiyi azarlamaya.”Bana bak bana!Sen meydanı boş mu sanıyorsun!Üstelik kimi tutuklayıp tutuklamayacağıma sen mi karar vereceksin.Her önümüze geleni tutuklasaydık,mevcut cezaevleri yetmezdi.”

Ben aynı savunma refleksini başka mahkemelerde de gördüm.Mahkemelere yabancı vatandaşlar zaman zaman mahkemelerde savcıların yada hakimlerin aleyhine önünü arkasını düşünmeden ve bilmeden konuştuklarında aynı savunma ve birbirlerini koruma refleksi içerinde oluyorlar.Hatta savcıya karşı polisi dahi kötülemeye kalksan savcı dahi polisini koruma tavri içerisine giriyor.Hakim savcı ve hatta polis görünmez bir şekilde dayanışma ve birbirlerini koruma içerisindeler.

Neyse hakim müştekiyi bir güzel azarladıktan sonra sert bir şekilde:”Şikayetçi misin!” dedi.
Şikayetçi ne diyeceğini bilemedi.Aşağı tükürse sakal yukarı tükürse bıyık.Şüpheliler yaralama olayından sonra dükkanının önünde “Bak işte bize kimse bir şey yapamıyor” dercesine volta atmışlardı.Kendisi yaralanmış.Pisi pisine günlerce yüzü yaralı gezmişti.

Şikayetçi:”Efendim ben daha önce şikayetçi olmuştum.Bundan sonrasını da devlet olarak ne gerekiyorsa siz yapın”

Hakim”Yook.olmaz sen şikayetçi misin onu söyle”

Şikayetçi:”Efendim ben olayı anlattım.Pisi pisine yüzümden yaralandım.Beni yaralayanlar ve zabıtayı dövenler şu anda dışarda.Bundan sonrasını siz yapıverin.Ben size inanıyor ve güveniyorum.Ne geriyorsa yapın.Ceza almalarını sağlayın”

Hakim”Yahu sen ne laf anlamaz adamsın.Bak soruyu açık ve net soruyorum.Seni yaralayan adamlardan şikayetçi misin değil misin?Sen bana onu söyle.Çünkü ben ona göre işlem yapacağım.Senin yerine ben bu hakkı kullanamam.Şikayetçi misin değil misin sen onu söyle”

Bu konu maalesef yargımızın önemli bir konusu.Olay anında suç mağduru karakolda sıcağı sıcağına beyanda bulunuyor.”Şikayetçiyim!”Daha sonara deliller toplanıyor.Dosya Mahkemeye geliyor.Hakim yeniden soruyor.”Şikayetçi misin?

Şikayetçi içinden şöyle geçiriyor”Ben daha önce irademi belirtmiştim.Artık bana sorma gerekeni yap.Hem dışarıda baskı altında kalmaktayım:Korkmaktayım.Sanık tarafı bana geldiklerinde .”Bu iş artık benden çıktı.Keşke elimde olan bir şey olsada bana saldırana yada evime hırsızlık için girene yada çantamı alıp kaçana karşı şikayetçi olmazdım” diyerek onları oyalamaktayım.Esasında ben şikayetçiyim.Ve bana karşı saldıranların en şiddetli bir şekilde cezalandırılmasını istiyorum.Durup durup bana şikayetçi misin?diye sorma.”Şikayetçi,şikayetçi olsa dışarıda kendisini baskı beklemekte.Kötülerle savaşacak bireysel gücü yok.Aşiret mensubu değil,mafia adamı değil.Şikayetçi sade bir vatandaş.Devletine vatandaşlık bağıyla bağlı sade bir vatandaş.Ve Devlet şemsiyesi altında yaşamak,devlete vergisini vermek devletinde kendisini saldırılara karşı korumasını istiyor.Şikayetçi bazı baskılara aldırmamış ve davayı mahkemeye kadar getirmiş. .Ama hakim kendisine soruyor.”Şikayetçi misin.Yani sanıklara ceza vereyim mi?”

Şikayetçi anlamıyor.”Ey hakim ceza vermek için bana ne danışırsın.Ceza verme yetkisi sende Ben bütün cesaretimle bir kere şikayetçiyim dedim.”Bunu temcid pilavi gibi tekrarlamanın alemi yok”şeklinde düşünüyor.

Ama hakim soruyor:”Şikayetçimisin?Şikayetçi misin?Şikayetçi misin?”

Şikayetçi konuşuyor.”Hayır şikayetçi değilim”Kimsede sor muyor “Önce şikayetçi idin,şimdi neden şikayetinden vazgeçtin “diye “Korktun mu?”diye kimse sormuyor.Şikayetçiye “Korkma biz arkandayız.Kötülere karşı seni koruruz.”diye kimse teminat vermiyor.Tam tersi bir dosyanın işlemden kalkmasından dolayı,şikayetçiye,mahkemede defalarca soruluyor “Şikayetçi misin”diye.

Oysa böyle olmamalı.Şikayetçi özgür iradesiyle ve olayın sıcağı sıcağına etkisiyle “şikayetçiyim” diyerek yargılama faaliyetini başlatmıştır.Bundan sonra defelarca “Acaba aynı iradenin durup durmadığını kontrol edercesine şikayetçi misin?diye sormanın tek amacı olabilir şikayetçiyi şikayetinden vazgeçirmek,Hukuk hakimi davacıya,”davacı mısın?”diye soruyor mu?Belliki adam davacı.Zaten davacı olmasa dava dilekçesini vermezdi.Cezadada durum aynı Bellikli adam şikayetçi.Şikayetçi olmasa idi karakolda ifade vermez.Kendisine saldırana sarılır öper,”Ah güzel kardeşim ne güzel ettinde beni yüzümdem yaraladın,ne güzel etinde evime işyerime girdin yada ne güzel ettinde beni bıçakladın “derdi.Bunları dememiş olduğuna göre,hakiminde işine devam etmesi gerekir.Hukuk Mahkemesinde haricen anlaşma sağlanmışsa bu ya davanın müracaata bırakılması yada davadan feragat ile dışa vurulur.Ceza mahkemesinde ise haricen anlaşma ,varsa yada sanığı affetme gibi bir durum varsa zaten şikayetçi davasını geri çekme hakkına her zaman için sahiptir.Bunun dışında hakimin ısrarla müştekinin beyanını aldıktan sonra “şikayetçi misin”diye sorması bazı tv yarışma proğramlarında sorulan “Son kararın mı?Bak bu kutucuğu açacağım.Son kararın mı?”soruları ile benzeşmekte

Ve bir araştırma yapılsa karakolda şikayetçi olanların yüzde kaçı şikayetlerini mahkemede de devam ettiriyorlar?Şikayetinden mahkemede vazgeçenlerin yüzde kaçı ne sebeple vazgeçiyorlar?

Bizim dükkan sahibi şikayetçiye gelecek olursak.Şikayetinden vazgeçti.Ama hakimin elinden kurtulamadı.Bu defada hakim:

“Karşı tarafla uzlaşmak istiyor musun?demez mi?