Mesajı Okuyun
Old 24-08-2009, 00:51   #620
yigit289

Alıntı:
Yazan trajikomedya
selam. ben bu sene anadolu hukuku kazandım. sınavla ilgili tartışmalar olmuş. öncelikle şunu söyleyim ; öss2008 i de 2009 u da çözdüm. siz de bir bakın derim. ki 2009 un çok daha zor olduğunu görün. ben 338 puan yaptım ve bu 5077ye tekamül etti geçen sene 3860mış...bunun nedeni ne katsayılar ne kontenjanlar...gözden kaçırdığınız kısım şu oda 2008deki öss de liselerin 4 yıl olmasından dolayı lise son sınıf öğrencileri sınava girmediler. tek sebep bu çünkü en iyi dereceleri genelde lise sonlar yapar bilirsiniz. bu sebeple 2008 öss deki arkadaşların çok şanslı oldugunu dusunuyorum. biz hem 1 yıl kaybettik, hem daha zor bir sınava tabi tutulduk, hemde bütün bunlara rağmen aynı puanlarla daha düşük derecelendirildik. son olarak işini iyi yapanın, işini sevenin, işine önem verenin hangi meslek de olursa olsun, meslektaşları kaç kişi olursa olsun aradan sıyrılcağını unutmayın derim. her köşe başında bir berber var. ama ben ahmet abimden başkasına saçımı kestirmem. çünkü işini en iyi şekilde yapar. anlatabildim umarım
Arkadaşım hangi zor sınavda puanlar yükselir bunu bana bir açıkla ben senden başka bir şey istemiyorum.Ters orantı olur.Sınav zorsa yapılan net ortalamalrı düşer ve buna mükabil puanlar düşer ve öğrenciler daha düşük puanlarla aynı okula girerler.Ama sınav kolaysa bir önceki yıla göre yapılan netler artar ve sıralama aynı kalır ama puanlar yükselir ki bu sene de 3-4 puanlık bir yükselme görülüyor.Geçen sene lise sonlar azdı diyorsun ancak zaten düz liseler mezun vermedi sadece.Düz liseden de ilk yılda kazanabilecek çok az insan var zaten.O yüzden hiç karşılaştırma derim.Herkesin çalışma süresi farklıdır.Sınav çok zordu bn günde 3 saat uyudum öyle kazandım diye bir mantık yürütmek ne kadar doğrudur bilemiyorum.Seninle aynı okula giren dier kişiler belki günde 3 saat çalıştı da kazandı.Bilemiyeceğin için sınav zordu demenin bir alemi yok öss sonucuna göre sınav kolay gelmiş.Ben bu sene girmedim ama girmeden de anlaşılabiliyor puanlardan.Kontenjan artırımının da büyük payı var ayrıca.